Переказ повести Перша любов Тургенєва І. С
План переказу 1. Хазяїн будинку пропонує розповісти історію про першу любов. 2. Молодий Володимир закохується в Зінаїду, сусідку по дачі. 3. Перша розмова Сзинаидой. 4. Званий вечір у будинку Засекиних. Знайомство з іншими кавалерами Зиночки.
5. Владимир розповідає батькові про відвідування Засекиних. 6. Зінаїда грає почуттями чоловіків. 7. Владимир не може вирішити, у кого саме закохана Зінаїда. 8. Юнак переконується в тім, що він і є той самий щасливець. 9. Володимир розуміє, що Зінаїда насправді закохана в його батька. 10. Ті ж гості в будинку Зінаїди.
Сам хазяїн свою першу любов умістив у кілька речень: “…з Ганною Іванівною все в нас ішло як по маслу: батьки нас посватали, ми дуже незабаром полюбили один одного й одружилися, не гаючись”. Тільки у Володимира Петровича перша любов виявилася “не зовсім звичайної”. І тому що він “не майстер розповідати”, запропонував записати все, що згадає.
Через два тижні він виконав свою обіцянку. І Коли Володимирові Петровичу було шістнадцять років (улітку 1833 р.), він жив у Москві в батьків на дачі біля Калузької застави. Владимир готувався до надходження в університет.
Батьки ставилися до нього “ласкаво” і не “стискували його волі”. Погода стояла прекрасна, Володимир читав вірші, гуляв, їздив на коні. У всім, про що він думав, “таїлося напівусвідомлене, соромливе передчуття чогось нового, несказанно солодкого, жіночого”.
Дача його сім’ї складалася із двох флигельков: в одному була фабрика дешевих шпалер, іншої здавався. І один раз туди в’їхала небагата сім’я княгині Засекиной. ІІ Володимир щовечора ходив у сад і вартував ворон з рушницею. І от один раз увечері він побачив дивне видовище: “Висока струнка дівчина… навколо її тіснилися чотири парубки, і вона по черзі ляскала їх по чолу квітками”.
И його наповнило таке “подив і задоволення”, що він сам захотів, щоб вона його вдарила по чолу. І після він кинув рушницю й дивився тільки на неї. Раптом його окликнув якийсь чоловік, і дівчина помітила Володимира. Засміявшись, вона втекла Образ цієї дівчини не виходив у нього з голови.
ІІІ У голові Володимира була тільки одна думка: як познайомитися із сімейством дівчини? І один раз його маменьке прийшов лист від княгині Засекиной “на сірому паперу, запечатаної бурим сургучем, що вживався тільки на пробках дешевого вина”. Вона просила заступництва й просила дозволу прийти. Відмовити княгині маменька не могла й попросила сина сходити до неї.
Владимир радувався швидкоплинному виконанню його бажань. ІV Володимир прийшов у сусідній флигелек. Там було досить бідно й неохайно. Княгиня Засекина виявилася неприємною жінкою років п’ятдесятьох.
Потім у вітальні з’явилася та дівчина із саду, кликали її Зиной. Молода князівна й Володимир розговорилися. Їй був двадцять один рік і вона, указавши на це, сказала, що Володимир, як молодший, завжди повинен говорити їй правду.
Зінаїда Олександрівна, так вона просила себе називати, спілкувалася з ним дуже відверто й раскованно. Це небагато бентежило Володимира Йому довелося зізнатися, що вона йому подобається. Владимир протягом всієї бесіди розглядав неї.
“Особа її здалося ще прелестнее, чим напередодні: так усе в ньому було тонко, розумно й мило… ” У неї були пухнаті золоті волосся, безневинна шия, похилі плечі. Сидячи поруч із нею, він навряд чи втримував свій захват. Потім прийшов Беловзоров, “гусар з рум’яною особою й з витрішкуватими очима”, він приніс їй кошеняти, який вона побажала вчора. И Володимирові треба було вже йти, за ним надіслали лакея, тому що він сильно затримався.
V Матінка зустрілася із княгинею Засекиной, і та їй не сподобалася. Матінка назвала її вульгарної й кляузницею. А батько Володимира згадав князя Засекина, “відмінно вихованого, але порожньої й нісенітної людини”, що програв весь свій стан. Батьки Володимира серйозно задумалися про те, як би княгиня не попросила в них у борг. Пізніше в саду Володимир зустрів Зінаїду, але вона не звернула на нього уваги.
Але коли з’явився його батько й поприветствовал її, дівчина проводила його очами VІ Наступного дня княгиня з дочкою з’явилися за півгодини до обіду. Зиночка виглядала важлива й холодної, а княгиня “нічим не соромилася, багато їла й хвалила страви”. Зінаїда не обертала на Володимира ніякої уваги. Але після обіду вона запросила його в гості; а мати її зазбиралася відразу, після того як поїла, говорячи, що сподівається на заступництво Марії Миколаївни й Петра Васильича.
VІІ Рівне у вісім Володимир у сюртуку прийшов на званий вечір. Увійшовши у флигелек, він зачудувався великій кількості чоловіків. Всі вони тіснилися навколо молодої князівни, що тримала капелюх Було вирішено грати у фанти.
Володі як новачкові повезло, йому дістався квиток з поцілунком. Йому представилася честь поцілувати ручку князівни. “У мене скаламутилося в очах; я хотів було опуститися на одне коліно, упав на обоє – і так ніяково доторкнувся губами до пальців Зінаїди, що злегка подряпав собі кінець носа її нігтем”. Інші чоловіки відкрито позаздрили йому. Через деякий час вечір переріс у більше голосні веселощі Володимир сп’янів і “став реготати й бовтати голосніше інших”, а господарка свята все дивилася на нього, “посміхаючись таємниче й лукаво”.
Граф Малевский показував різні карткові фокуси, “Майданів декламував уривки зі своєї поеми “Убивця”, старого Вонифатия нарядили в чепець, а князівна надягла чоловічий капелюх…” Один Беловзоров стояв самотньо в куті й зллився так, “що от-от він зараз ринеться й расшвиряет нас всіх”. Для Володимира подібного роду веселощі були неприродною й новим “божевільним” пригодою. Коли все вгомонилися, щасливий “Вольдемар” побрів додому. Через задній ганок він пробрався до себе вкомнату.
Всю ніч до ранку він не спав. “Я встав, підійшов до вікна й простояв там до ранку. Блискавки не припинялися ні на мгновенье; була, що називається в народі, горобина ніч”.
Образ Зінаїди переслідував його всю ніч. VІІІ На наступний ранок мати побранила Володю й змусила готуватися кекзаменам. Оскільки герой знав, що турботи про його навчання обмежаться тільки цим, воно не став заперечувати й пішов разом з батьком у сад.
Батько поважав волю хлопчика й спокійно попросив розповісти про те, що відбулося ввечері в будинку Засекиних. Для Володимира батько був зразком мужності, і він часто жалував, що батько не приділяє йому більше часу. Раз він сказав своєму синові: “Сам бери, що можеш, а в руки не давайся: самому собі належати – у цьому вся штука життя”. Юнак докладно все розповів батькові, а він “напівуважно, напіврозсіяно” слухав його. Після цього батько пішов до княгині Засекиной і був там більше години, потім виїхав у місто.
Владимир сам зважився зайти до Засекиним і побачив у кімнаті тільки стару княгиню, що попросила “переписати їй одне прохання”; він пообіцяв виконати Потім зайшла Зина, подивилася на нього “більшими холодними очами” і вийшла. ІX Пристрасть і страждання Володимира почалися з того дня: він закохався. Зінаїда відразу ж це помітила й “потішалася моєю пристрастю, дурила, балувала й мучила мене”. Усе чоловіка, які відвідували її будинок, були від її без розуму. І вона вертіла всіма по своїй примсі, а вони навіть не пручалися: “Вона всіх тримала у своїх ніг, кожний з її шанувальників був їй потрібний”.
Беловзорова вона називала “мій звір” або просто “мій”; він “кинувся б за неї у вогонь” і вже пропонував їй руку й серце, “Майданів відповідав поетичним струнам її душі”, Лушин, “глузливий, цинічний, знав її краще всіх” і любив теж. Матері Володимира не подобалося його захоплення, батько ставився до цього спокійно. Сам він говорив із Зиной “мало, але якось особливо розумно й значно”.
Юнак закинув учебуи прогулянки, “як прив’язаний за ніжку жук, кружлявся постійно навколо улюбленого флигелька… ” Один раз Володимир зустрів дівчину в саду, вона сиділа тихо, не ворушачись. Потім веліла йому присісти поруч із нею, запитала, чи любить він неї. Він мовчав, усе було ясно.
Тоді вона розплакалася: “Всі мені огиднуло, пішла б я на край світла, не можу я цього винести, не можу злагодити… ” Потім вони пішли до неї додому, слухати поему Майданова. Коли він неї читав, ока Зінаїди й Володимира зустрілися, і в той момент він зрозумів: “Боже мій, вона полюбила!