Стислий переказ повести Гоголя: Вій

Розміщено від Tvіr в Суббота 22 мая

Сама довгоочікувана подія для семінарії – вакансії, коли бурсаки (казеннокоштні семінаристи) розпускаються по будинках. Групами вони направляються з Києва по великій дорозі, заробляючи їжу духовною піснею по заможних хуторах. Три бурсаки: богослов Халява, філософ Хома Брут і ритор Тиберий Горобец, – збившись у ночі з дороги, виходять до хутора. Баба господарка пускає бурсаків переночувати з умовою, що покладе всіх у різних місцях. Хома Брут уже збирається заснути мертвецки в порожньому овечому хліву,

як раптом входить баба. Блискаючи очима, вона ловить Хому й сплигує йому на плечі. “Эге, так це відьма”, – догадується бурсак, але вже несеться над землею, піт котиться з його градом. Він починає пригадувати всі молитви й почуває, що відьма при цьому слабшає. З быстротою блискавки встигає Хома вистрибнути з-під баби, підхоплюється їй на спину, підхоплює поліно й починає охаживать відьму. Лунають дикі крики, баба падає в знемозі на землю – і от уже перед Хомой лежить із останніми стогонами молода красуня. У страху бурсак пускається бігти щодуху й вертається в Київ.

Хому призиває до себе ректор і наказує їхати в далекий

хутір до найбагатшого сотника – читати відхідні молитви по його дочці, що вернулася із прогулянки побитої. Передсмертне бажання панночки: відхідну по ній три ночі повинен читати семінарист Хома Брут. Щоб він не втік по дорозі, прислані кибитка й чоловік шість здорових Козаков. Коли бурсака привозять, сотник запитує його, де він познайомився з його дочкою. Але Хома сам цього не знає. Коли його підводять до труни, вона довідається в панночці ту саму відьму.

За вечерею бурсак слухає оповідання Козаков про витівки панночки-відьми. До ночі його замикають у церкві, де коштує труна. Хома відходить до криласу й починає читати молитви. Відьма встає із труни, але натикається на обкреслений Хомой навколо себе коло. Вона вертається в труну, літає в ньому по церкві, але голосні молитви й коло захищають Хому. Труна падає, що позеленів труп встає з нього, але чується віддалений лемент півня. Відьма падає в труну, і кришка його захлопується.

Удень бурсак спить, п’є горілку, тиняється по селищу, а до вечора стає усе задумливіше. Його знову відводять у церкву. Він креслить рятівне коло, читає голосно й піднімає голову. Труп коштує вже поруч, вперив у нього мертві, що позеленіли очі. Страшні слова ведьминых заклинань вітер несе по церкві, незліченна нечиста сила ломиться у двері. Лемент півня знову припиняє бесівське дійство. сивим Хому, Що Став, знаходять ранком ледве живого. Він просить сотника відпустити його, але той загрожує страшним покаранням за неслухняність. Хома намагається бігти, але його ловлять.

Тиша третьої пекельної ночі усередині церкви вибухає тріском залізної кришки труни. Зуби відьми стукають, з вереском несуться заклинання, двері зриваються з петель, і незліченна сила чудовиськ наповнює приміщення шумом крив і царапаньем пазурів. Хома вже співає молитви з останніх сил. “Приведіть Вія!” – кричить відьма. Приосадкувате клишаве чудовисько із залізною особою, проводир нечистої сили, важкими кроками вступає в церкву. Він наказує підняти йому віка. “Не дивися!” – чує внутрішній голос Хома, але не втримується й дивиться. “От він!” – указує Вій на нього залізним пальцем. Нечиста сила кидається на філософа, і дух вилітає з нього. Уже другий раз кричить півень, перший прослухали парфуми. Вони кидаються ладь, але не встигають. Так і залишається навіки стояти церква із завязнувшими у дверях і вікнах чудовиськами, обростає бур’яном, і ніхто не знайде до неї тепер дороги.

Довідавшись про долю Хомы, Тиберий Горобец і Халява поминають у Києві його душу, містячи після третього кухля: пропав філософ тому, що побоявся.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Характеристика пікерінга.
Стислий переказ повести Гоголя: Вій