Особливості лицарської поезії (на прикладі поезії Джауфре Рюделя та Бертрана де Борна)

І. Загальна характеристика лицарської поезії. (Лицарська поезія – особливе яви­

Ще середньовічної літератури. Характеризується розвитком нових жанрів, але найбільше – особливостями світосприйняття та мислення. Лицарське життя поетизується: поетизуються і військові походи, і – особливо – лицарське ко­хання до Чарівної Дами (так лицарі називають свою кохану). Мотив служіння проходить крізь більшість творів лицарської поезії. Часто трапляються й кар­тини природи, але вони не бувають центральним образом вірша.)

ІІ. Найвидатніші

представники лицарської поезії.

1. Джауфре Рюдель. (Найяскравіший представник любовної лірики. Увів в поезію образ коханої, що живе далеко. За нею тужить ліричний герой, він не має змоги її бачити, носить її образ у своєму серці. Найчастіше писав у жанрі канцони. Канцона виникає як особливий жанр пісні про лицарське кохання, у канцоні обов’язкове оригінальне чергування рим у кожному но­вому творі, остання строфа коротша за інші та містить пряме звертання до тієї, кому присвячена канцона. Вершина розвитку жанру канцони – твор­чість Петрарки. Більшість творів Рюделя присвячені темі кохання, яке по­стає

почуттям високим, духовним, піднесеним. Саме в творах Рюделя най­повніше розкривається образ Чарівної Дами.)

2. Бертран де Борн. (Більшу частину творчості цього поета складає військо­ва лірика, так звана “службова пісня”, сирвент, або сирвентес. Така лірика закликала лицарство до участі у військових діях, мужності, адже не воюва­ти для середньовічного лицаря було ганебно. Крім того, війна була чи не єдиним способом заслужити собі землю та майно. Важливо, що де Борн пише не тільки військову лірику, а й сатиричні твори, саме з подібних тво­рів пізніше утворюється жанр памфлету. У своїх сатирах де Борн висміює більшість тогочасних феодалів. Любовна тема у ліриці Бертрана де Борна розкрита меншою мірою.)

ІІІ Значення лицарської поезії Середньовіччя та її вплив на поезію пізніших віків.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Особливості лицарської поезії (на прикладі поезії Джауфре Рюделя та Бертрана де Борна)