Народність і громадянськість лірики М. О. Некрасова

М. О. Некрасов належить до числа тих поетів, у творчості яких народна тема є основною і у чиїх добутках чітко сформульована цивільна позиція. “Я ліру присвятив народу своєму”, – писав Некрасов, Він був не єдиним, хто так зробив. Наприклад, Тарас Шевченко, що вийшов із кріпосного середовища, також був народним письменником, але Некрасову стати їм було набагато складніше: він походив із дворянського роду, він повинен був завзято працювати, щоб зрозуміти селянина, просочити себе народним духом. У цьому величезна заслуга поета, що він навчився

дивитися на світ очами простого трудівника. Але Некрасов не відрікся від того гарного, що дало йому дворянське звання. Він освічена людина, він почуває в собі великий талант і вважає своїм цивільним обов’язком прикласти усі свої сили до справи служіння народу. Таким чином, у Некрасові зібрані кращі риси як народу, так і дворянства. Від селянина він взяв здатність бачити речі такими, як вони є, від вищих шарів суспільства – культуру. Микола Олексійович став народним поетом не раптом. Його життя визначило головний напрямок у творчості поета.

Хлопчиком він грав із селянськими дітьми, будучи юнаком, він ділив

тяготи свого тяжкого матеріального становища із простим народом. У цей час він познайомився з російською душею, побачив її цілісність, органічність, перейнявся повагою і подякою до трудівника, полюбив народ. Але в той же час він побачив затурканість селянина, його неграмотність, приниженість, усвідомив всю вагу рабської, кріпацької праці. Служити народу, у якому зосереджена вся сила Росії, її духовне багатство – таку долю обрав собі Некрасов. У цьому його цивільна позиція. На відміну від авторів, що оплакували частку російського народу, тільки Некрасов у своїх віршах і поемах прагнув розбудити його, підняти на боротьбу із гнобителями. Він вірив у силу народу і був упевнений в його перемозі: “Рать піднімається – Незлічима, Сила в ній позначиться Незламна!”. Кращим свідченням визнання народом творчості Некрасова є те, що деякі його твори вважаються народними, наприклад, “Трійка”, пісня з “Коробейників” “Ой повна, повна коробушка…”.

В особі Некрасова ми бачимо великого поета на Русі і чесного, принципового громадянина. Дворянин, він зумів встати на сторону народу і застосувати свій талант і енергію до справи його звільнення. Як громадянин він завжди зберігав вірність своїм ідеям, жодного разу не відрікся від свого ідеалу, писав вірші і видавав “Сучасник”, незважаючи на гніт царської цензури і переслідування. Некрасов був одним із кращих представників народного російського дворянства.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Народність і громадянськість лірики М. О. Некрасова