Аналіз поеми Некрасова “Залізниця”

У Росії відбувається посилений ріст капіталістичного виробництва. Виростають зловісні постаті нових експлуататорів: купців, фабрикантів, підрядників, фінансових ділків. “Народні заступники” першими піднімають голос протесту проти нелюдських форм експлуатації на фабриках і заводах, на будівництві залізниць. У 1860 році М. А. Добролюбов написав статтю “Досвід відучення людей від їжі”. У ній революційний демократ показав, що навіть таке прогресивне справа, як будівництво залізниць, перетворюється на засіб нестримної наживи окремих

хижаків за рахунок пограбування робітників. Добролюбов писав, що робітників “не годують по кілька днів, привозять і пускають в голу, безплідну степ, без хліба, без всяких запасів, на 40 ° спеку, не заготовили їм ніяких приміщень, не послали з ними ні лікаря, ні медикаментів… Як тут не померти людині? “. Смертність на будівництві доріг була колосальною, але це не турбувало ні підрядників, ні царський уряд.

Зображуючи в поемі “Залізниця” (1864) картину експлуатації робітників капіталістичними хижаками, Некрасов проявив глибоке розуміння економічних законів.

У світі є цар:
цей цар нещадний,
Голод

назва йому,
говорить поет.

Цар-голод, пануючий над світом, – вірний союзник багатіїв, що допомагає їм поневолювати народ. Поет малює картину об’єднання всіх сил, вража-Дебні людей праці:

Грабували нас грамотії-десятники,
Сікло начальство, тиснула потреба…
Метафора – перенесення якостей, властивостей одного предмета чи явища на інший предмет за подібністю (наприклад, “свинцева хмара”, “море сміялося”).
Епітет – образна характеристика будь-якої особи, явища чи предмета за допомогою метафоричного прикметника (наприклад, “веселий вітер”, “залізна воля”).

Що залишилися в живих після цієї каторжної роботи нічого не принесуть своїм сім’ям: десятники так “розрахували” робітників, що “кожен підряднику повинен залишився”. Народ ще дякує своїм грабіжників, що вони йому “недоїмку. Подарували” і відпустили “по домівках”, з гіркою іронією зазначає поет. Але Некрасов вірить в невичерпні духовні сили народу, його світле майбутнє:

Виніс досить російський народ,
Виніс і цю дорогу залізну
Винесе усе, що вже ні пошле!
Винесе всі – і широку, ясну
Грудьми дорогу прокладе собі.

Некрасов тверезо оцінює історичні умови, коли говорить, що йому не доведеться дожити до прекрасної пори справжнього визволення народу. Але в цій оцінці немає примирення з дійсністю. У роки розгулу реакції поет не відступає від боротьби: він продовжує викривати “тріумфуючих реакціонерів – душителів народу – і “без праці балакунів” лібералів, які не бажають вникнути в причини народних лих. Серце поета переповнене вселенським горем, і він закликає народну революцію:

Буря б грянула, чи що?
Чаша з краями повна!
(“Душно! Без щастя і волі…”, 1868)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Аналіз поеми Некрасова “Залізниця”