Моє улюблене оповідання І. Буніна

Короткі за обсягом, твори І. Буніна вміщують цілий світ. Глибокою мудрістю і любов’ю до життя вражають його оповідання, серед яких за одне із кращих вважаю оповідання “Чаша життя”.

У цьому оповіданні ціла історія життя героїв – однієї жінки й трьох чоловіків Саня Дієсперова замолоду була гарною дівчиною, вродливою, веселою й безтурботно щасливою. Вона раділа життю, сонцю, літу, своїй красі. Вона кохала семінариста Іорданського, але боялася його та й батьки радили іншого, гострого на слово службовця Селихова. Вона обрала Селихова,

але що то було за життя! Протягом тридцяти років чоловік її, Селихов, та Іорданський, що став священиком, жили поряд, але не віталися й постійно змагалися один із одним. Обидва забули про своїх дружин, бо головне було насолити іншому. І в Олександри Василівни залишилася лише одна мрія – мати свій дім, бо Селихов не обіцяв їй залишити їхній спільний дім. На що витрачене життя? Невже єдине, що в неї було, – це те саме щасливе літо закоханості й радості? Виходить, що так. На що витратили життя чоловіки? На непотрібне змагання й ненависть одне до одного. Невже в цьому сенс життя? Здається, в оповіданні є одна людина, яка
знає точно, для чого жити. Третій чоловік, що був теж колись закоханий у Саню, став учителем. Усе життя Горизонтов працював, а потім повернувся до Стрелецька, аби насолоджуватися життям тут до кінця днів. Він мав неабиякий апетит, постійні здорові звички й завжди був спокійний. У нього була своя філософія. Якось отець Кир Іорданський спитав, у чому сенс його життя, і Горизонтов відповів: “В долголетии, в наслаждении им”. Священик здивований, адже таке життя здається йому зоологічним, але Горизонтов твердо й переконливо відповів, що міцно й турботливо тримає в своїх руках чашу життя. Він навіть потурбувався про те, щоб укласти угоду з Московським університетом, аби його тіло по смерті вони забрали. Та живе цей чоловік лише для себе. Ніхто й ніщо йому не потрібні. Він живе, аби жити й продовжувати життя якомога довше. Отець Кир обурений. Та чи знав і сам він, як жити? Не знала цього й Олександра Василівна, яка вже давно втратила смак до життя. Вона навіть не знала, про що молитися, адже поряд не було нікого, хто був їй дорогий. Життя стало порожнім.
І. Бунін подав ці життєві історії, поставивши більше запитань, ніж дав відповідей. Та не в порадах річ. Читаючи оповідання “Чаша життя”, розумієш одне: чаша життя – це дорогоцінність, але вона міліє, бо роки спливають. Треба зрозуміти це якомога раніше, поки ще є час щось змінити.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Моє улюблене оповідання І. Буніна