Листопад – явище природи

Життя дерева в помірних широтах строго підпорядкована річному циклу. І щоосені по цьому вічному природному “розкладу” у лісах, парках і садах починається листопад. Явище для нас настільки звичне, що багато хто навіть не замислюються, наскільки складні цей процес і яке мудре рішення обрала природа для захисту рослин від холодів.

Для чого потрібний деревам листопад?
Листи – це легені дерева. Без них неможливий фотосинтез – процес, що є для рослини й подихом, і харчуванням одночасно. Найкраще фотосинтез протікає, коли дереву

досить світла й тепла. Тому з першими променями весняного сонця вони починає розпускати юні клейкі листочки.

Але в зимові холоди листи стають тягарем. І перша причина, що спонукує дерево позбутися від пишної крони – це недолік вологи й холод. Узимку верхній шар грунту промерзає, і добувати з нього воду стає неможливо. Листи випаровують дуже велика кількість вологи. Якби рослина не скинула їх у зимові холоди, воно загинуло б від спраги.

Ще один вагомий привід позбутися від листя – зимові опади. Буває, навіть без листів сніг і полій, налипаючи на гілки, своєю масою ламають дерево. А представте, скільки такого

вантажу скапливалось би на листах! Деякі дерева дожили б до весни в цілості й схоронності.

Підготовку до осіннього листопаду рослина починає загодя. У серпні-вересні на підставі аркуша виростає гладка перегородка – так званий корковий шар. Збільшуючись в обсязі, він поступово відокремлює черешок від гілки. Якийсь час аркуш ще тримається за рахунок “водоносних” посудин, однак варто налетіти легкому вітру, і він обпадає.

Вірною ознакою того, що листопад незабаром почнеться, є пожовтіння або почервоніння листя. Це відбувається тому, що від недоліку денного світла не встигає відновлюватися хлорофіл – речовина, що бере участь у процесі фотосинтезу й офарблює аркуш у зелений колір. Його поступово заміщають інші речовини, отчий аркуш і міняє фарбування.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Листопад – явище природи