Короткий виклад: “Історія Тома Джонса, найди”. Глави VІІІ-X

Читач пам’ятає, як містер Олверті подарував Тому Джонсу конячку… Тієї конячкою Том користувався близько півроку, потім поїхав на ній на ярмарок у сусіднє містечко і продав її. Після повернення додому, на запитання Твакома, що він зробив з грошима, вирученими за коня, він відверто заявив, що не скаже. Том був вже посаджений на спину лакея і все було приготовлено для екзекуції, коли до кімнати увійшов Олверті, скасував вирок і повів із собою злочинця. Залишившись з Томом наодинці, він задав хлопчикові питання, запропонований раніше Твакомом.

Ах, сер! – Відповідав Том. – Ваш нещасний польовий сторож гине зі своєю родиною від голоду і холоду з тих пір, як ви його прогнали… Щоб врятувати цих людей від досконалої загибелі, я зважився розлучитися з вашим подарунком, як він мені ні доріг, заради них я продав коня і віддав їм всі гроші до останнього гроша. Кілька хвилин містер Олверті не озивався, і сльози текли в нього з очей. Нарешті він відпустив Тома з м’яким докором, сказавши йому, щоб у майбутньому він краще звертався до нього у випадках подібної потреби, а не вдавався до таких незвичайним засобів допомоги.

Глава ІX

Одним мудрим людиною, до якого

мені далеко, було відмічено, що біда рідко приходить в поодинці. Прикладом цієї істини можуть, як мені здається, служити ті пани, які мали нещастя потрапити на якомусь брудній справі: подібне відкриття рідко залишається самотнім і звичайно призводить до повного викриття людини. Так сталося і з бідним Томом: тільки що йому пробачили продаж коні, як виявилося, що незадовго перед тим він продав інший подарунок містера Олверті – витончену Біблію, а виручені гроші вжив за тим же призначенням. Біблію придбав маленький Блайфіл… Тваком вирішив не залишати безкарним це злочин, Яке він називав святотатством… Сквейр подивився на справу із зовсім іншої точки зору. Він говорив, що не бачить, чому продати одну книгу більший злочин, ніж продати іншу…

… Але тут втрутилася місіс Блайфіл, що була присутня при суперечці. Поважна дама оголосила, що вона цілком на стороні містера Сквейра. Висловлене місіс Блайфіл думку поклало край суперечці.

Незабаром після цього сквайр Вестерн (той джентльмен, в маєтку якого була убита куріпка) подав до суду на польового сторожа за подібне ж порушення. Це було велике нещастя для бідняка: воно не тільки загрожувало йому загибеллю, але служило також серйозною перешкодою для повернення милості містера Олверті. Треба сказати, що одного разу ввечері добрий сквайр гуляв з Блайфілом і Джонсом, і останній спритно привів його до будинку Чорного Джорджа, де він побачив родину бідняка… в самому скрутному становищі. Після повернення додому Том пустив у хід усе своє красномовство, щоб зобразити тяжке становище цих людей і каяття самого Джорджа. Слова його надали дію на містера Олверті, який сказав, що, мабуть, сторож досить постраждав за свою провину, що він його простить і подумає, ніж забезпечити його і його родину.

Глава X

Блайфіл-молодший сильно поступався своєму товаришеві в прекрасному почутті милосердя, але зате сильно перевершував в іншій, набагато більш високої чесноти – правосудді, в якімсь він слідував приписами і прикладу як Твакома, так і Сквейра. Блайфіл, хоча і зберігав мовчання у присутності Джонса, однак, обговоривши справу грунтовніше, не міг винести думки, що дядько надасть милість недостойному. Приблизно через рік після звільнення зі служби і ще до продажу Томом коні польовий сторож, що був тоді без шматка хліба, і не знав, як прогодувати себе і свою сім’ю, проходив по полю, що належить містерові Вестерн, і помітив що сидить в норі зайця. Цього зайця він найнижчим варварським способом пристукнув по голові… До нещастя, рознощик, якому проданий був заєць, через кілька місяців попався з порядним запасом дичини і… повинен був вказати на якого-небудь браконьєра. Вибір його випадково зупинився на Чорному Джорджа…

Якщо б ця подія була викладено містеру Олверті правильно, воно, ймовірно, не завдало б великого шкоди польовому сторожа. Але немає нічого слепее завзяття, з яким любителі правосуддя переслідують кривдників. Блайфіл забув згадати про давність проступку. Далі, він істотно видозмінив сама подія, вживши поспіхом множину замість єдиного, тобто сказавши, що Джордж “тягав” зайців. Нетривала була радість бідній сім’ї. На наступний ранок Олверті, не пояснюючи, в чому справа, оголосив, що має нову причину для невдоволення, і суворо заборонив Тому згадувати надалі ім’я Джорджа, правда, що стосується сім’ї, сказав він, то він подбає про те, щоб вона не померла з голоду, але самого Джорджа зраджує в руки закону, який той наполегливо порушує, незважаючи ні на які застереження. Останнім часом Джонс дуже зблизився з містером вестерном. Том вирішив скористатися цим благоговінням і допомогти своєму другові Чорного Джорджу: він сподівався влаштувати його у містера Вестерн на тій же посаді, яку сторож займав у містера Олверті.

(Переклав О. Франківський)


Рятівна сила кохання майстер і маргарита.
Короткий виклад: “Історія Тома Джонса, найди”. Глави VІІІ-X