Ідея повісті 0. де Бальзака “Гобсек”
У світовій та українській літературі нам відомо безліч прикладів, коли письменники всебічно змальовували сучасне їм суспільство, з усіма його вадами та позитивними рисами. Письменство завше гостро реагувало на події, що відбувалися з його народом, змальовуючи їх у своїх романах, повістях, оповіданнях та поемах.
Оноре де Бальзак – видатний французький письменник XІX століття. Протягом свого життя він намагався здійснити по-справжньому фундаментальний та геніальний творчий задум – написати цикл романів під загальною назвою “Людська
“Гобсек” – повість, що об’єднувалася з “Людською комедією” спільним задумом. У XІX столітті у політичному та суспільному житті Франції відбувалися значні зміни та перетворення. Внаслідок революційних подій у суспільстві запанував хаос, опосередковано правити суспільством почали зовсім не ті “образи – типи”, яких усі очікували. Гобсек – реалістичний образ, один з характерних типів тієї епохи.
Гобсек – лихвар, який заробив на своїй
У своїй повісті Бальзак протестує проти такого стану суспільства та держави. Письменник справедливо вважає, його хибним, неприродним, нездоровим. Зображуючи хижих до грошей, бездушних людей, Бальзак наголошує, що на таких засадах не можна будувати ані стосунки з людьми, ані соціум, ані державу. Створюючи реалістичні образи, Оноре де Бальзак утверджує ідею заперечення ненормального устрою суспільства, яке породжує таких, як Гобсек, та ідею вторинності грошей і влади, які, безумовно, мають відступати перед одвічними цінностями людства – коханням, порядністю, благородством, безкорисливою взаємопідтрим – кою. Мають відступати… але, на жаль, не завжди відступають.
Звісно, ситуація у нашій країні зовсім не подібна до ситуації у Франції часів Оноре де Бальзака. Проте я вважаю, що ідеї, висловлені у творах видатного письменника, є вічними та актуальними і для нашого суспільства. Читаючи про далеку Францію XІX століття, ми маємо замислюватися над власною долею та долею нашої рідної держави.