Влада золота у повісті «Гобсек»

Романи і повісті Бальзака охоплюють усе розмаїття тогочасного французького життя. Вигадані Бальзаком персонажі, ситуації, події справляють враження надзвичайно переконливої картини.

Повість «Гобсек» він присвятив барону Барту де Наноану, своєму давньому товаришу. Бальзак невипадково писав про те, що «суспільство – справжній історик, а він, письменник, тільки його секретар».

Історію Гобсека розповідає адвокат Дервіль. У центрі повісті – незвичайна постать, представник французької буржуазії, лихвар Гобсек. Письменник описує

свого героя так: «Волосся у лихваря було зовсім пряме, завжди охайно причесане, з сильною сивиною. Оченята, жовті, як у куниці, були майже без вій і боялися світла. Гострий ніс, подовбаний на кінчику віспою, скидався на свердлик, а губи були тонкі… Розмовляв він завжди тихим, лагідним голосом і ніколи не сердився».

Гобсек – жорстокий капіталіст. Маючи мільйони, Гобсек живе в занедбаній кімнаті. Він безжалісно експлуатує клієнтів. Гобсек, як той павук, заманює людей до себе, а потім забирає у них все майно. Жертвам потім важко викупити свої речі. Гобсек старий, але на всьому економить.

Після смерті Гобсека залишилося багато

грошей, зіпсованих продуктів та інших цінностей. Кімната була захаращена меблями, срібними виробами, лампами, картинами, вазами, книгами, гравюрами…

Срібло Гобсек не продав, бо відмовився взяти на себе витрати, пов’язані з доставкою. Він «здитинів і виявляв ту незбагненну затятість, яка розвивається у старих людей, одержимих сильною пристрастю, що переживає їхній розум».

За життя Гобсек так і не скористався накопиченим багатством. Через таких, як Гобсек, ламаються долі багатьох людей. Ця повість навчає тому, що гроші – це не головне. Найбільша цінність – твоє добре серце.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)До чистої мети треба йти чистою дорогою.
Влада золота у повісті «Гобсек»