Гобсек як втілення всепоглинаючої влади грошей (за повістю О. Бальзака “Гобсек”)

Образ скнари і накопичувача не новий у світовій літературі. Подібний тип створив В. Шекспір у драмі “Венеціанський купець” і Ж. Б. Мольєр у комедії “Скупий”. О. Бальзак створив свого “Гобсека”. До створення образу головного героя призвели спостереження над життям буржуазного суспільства, окремі моменти новели автобіографічні. Його герой учиться на факультеті права в Сорбонні і працює клерком у конторі стряпчого, де дізнається багато чого з практики грошових відношень.

У своїй повісті Бальзак стискає дві філософські точки

зору, два погляди на життя: Гобсека і Дервіля.

Ось точка зору Гобсека: “З усіх земних благ є тільки одне, достатньо надійне, щоб треба було людині гнатися за ним. Це… золото. Щоб здійснювати наші примхи, потрібен час, потрібні матеріальні можливості і зусилля. У золоті усе утримується в зародку, і все воно дає в дійсності”. По-іншому мислить Дервіль: “І невже усе зводиться до грошей?”. І в його словах: “Життя і люди вселяли мені в цю хвилину страхітливість”,

– ми відчуваємо, що Дервіль не сприймає філософію Гобсека.

Гобсек добре вивчив психологію людей, тому він не може відмовити тим, у кого

в руках “мішок із золотом”. Сам він брудними засобами склав собі мільйони. Він скуповував крадене, як зробив із сімейними діамантами графині де Ресто. Він займався спекуляцією картинами старих майстрів і всім, що йому несли боржники. Він брав хабарі від колишніх плантаторів у Гаїті при ліквідації “їхнього майна. А ці загадкові 20 років в Ост-Індії, де Гобсек багатів і розорявся, і наступні роки, коли він, за припущенням Дервіля, “торгував діамантами або людьми, жінками або державними таємницями”.

Велике враження залишає остання картина, намальована Бальзаком у повісті “Гобсек”: “Приховану картину побачили б ми, якщо б могли заглянути в душі спадкоємців, що обступають смертне ложе. Скільки отут підступів, розрахунків, злісних хитрощів

– і усе через гроші”.

Прочитавши твір Бальзака, переконуєшся, що у світі існують і інші цінності. Здоров’я, любов, дружбу не купиш ні за які гроші.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Гобсек як втілення всепоглинаючої влади грошей (за повістю О. Бальзака “Гобсек”)