Енциклопедія життя індіанців (За поемою Г. Лонгфелло “Пісня про Гайавату”)

Енциклопедія життя індіанців (За поемою Г. Лонгфелло “Пісня про Гайавату”)
На Американському континенті тисячоліттями жили племена індіанців. Ці червоношкірі збирачі та мисливці досягли у повсякденному житті істотних успіхів. Початок нової цивілізації мало докорінно змінити життя європейців. Індіанців необхідно було зберегти, зберегти їхні громадянські підвалини, неповторне мистецтво і мова. Але європейці обрали шлях тотального знищення корінного населення обох Америк. Вже на початку нової історії людства англійці і французи

почали послідовно і наполегливо витісняти індіанців з рідних місць. Доля червоношкірих була вирішена раз і назавжди.

У середині XIX століття американський поет-романтик Генрі Лонгфелло досконально вивчив життя індіанців, їх самобутні традиції, звичаї, їх міфологічне уявлення про побудову світу. Поступово у Лонгфелло зародилася ідея створити поему, яка розповіла б про зникаючі народі – індіанців. Поема “Пісня про Гайавату” зробила ім’я її автора безсмертним.

Центральне місце в поемі займає посланець богів, чимось схожий на старогрецького міфологічного героя – Прометея. Він навчив індійців займатися

мирною працею, допоміг розчистити річки і лісу. Посланець богів допоміг їм припинити братовбивчі війни і розумно влаштувати своє життя. У різних племенах ця людина божественного походження був відомий під різними іменами. Найбільш поширеним було ім’я Гайавата, що означає “вчитель”. Саме Гайавата навчив індіанців мальованому листа, в якому кожна таємнича фігура мала виразне зміст. Як і личить посланцеві богів, Гайавата здійснив кілька подвигів, наприклад, переміг злого чаклуна, який насилав на людей хвороби, переміг царя риб – величезного осетра. Насправді ж мета подвигів проста: індіанці навчилися мистецтву знахарства і стали чудовими рибалками. Слава про Гайавату швидко розлетілася серед племен індіанців.

Якось Гайавату довелося побувати в країні Дакотою. Там йому сподобалися дуже гострі наконечники для стріл. Ще йому сподобалася ніжна і струнка дівчина Міннегала. І Гайавата знайшов спокій у праці, мисливстві та відпочинок біля домашнього вогнища. Але настала холодна сніжна зима, яка скувала льодом річки та озера. До індіанським селищам непомітно підкрався голод. Навіть Гайавата не зміг нічого порадити землякам. Міннегала померла від голоду. Сидячи біля її остиглого тіла, Гайавата згадував щасливі дні сімейного життя. Цей епізод Лонгфелло побудував на фактичному матеріалі: індіанські племена досить часто страждали і гинули від голоду.

Якось Гайавата повідомив, що вздовж берега пливе величезна пирога з білими бородатими людьми. Це були одні з перших європейців, які відвідали Американський континент. Гайавата тепло зустрів гостей, запросив їх до свого житла, щедро пригостив. Після торжества і бенкету господар і гості викурили так звану Трубку миру і присягнули у вічній дружбі. Цей епізод має сумний підтекст: європейці неодноразово давали такі обіцянки, але, як пам’ятається, жодного не дотримали.

Зрозумівши, що об’єднання п’яти племен є його завершальним земною справою, Гайавата звертається до індіанців з промовою. Він дає одноплемінникам різноманітні мудрі поради, одночасно повідомляючи, що йому час повертатися в небо. Учитель індіанців вийшов на берег, сів у свою пирога, і вражений народ бачив, як його пирога піднімається все вище і вище:

І народ з прибережжя довго
Проводжав його очима,
Бачив, як його пирога
Піднялася високо до неба
У морі сонячного блиску –
і сховав у тумані…

Ось так завершився земний шлях посланця небес вчителя Гайавати. Сьогодні індіанці Північної Америки практично втратили свою самобутність, зробившись іграшкою в руках ділків туристичного бізнесу. Поема Генрі Лонгфелло є своєрідною скарбницею пам’яті індіанського народу. Заслуга поета полягає ще й у скрупульозному зборі мовних, етнографічних та інших скарбів культури і побуту багатостраждальних індіанських племен.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Енциклопедія життя індіанців (За поемою Г. Лонгфелло “Пісня про Гайавату”)