Болючі проблеми сучасності у творі “Дикий Ангел”

Є письменники, твори яких змушують замислитися над складними і хвилюючими проблемами життя, незалежно від того, коли були написані. Є вічні проблеми, до яких письменники звертаються знову й знову. Такою, на мою думку, є проблема виховання і взаємин між батьками й дітьми.

Скільки вже написано про це, але кожен автор розкриває вічне протистояння поколінь по-своєму. У часи моральної деградації, політичного й духовного пристосуванства, безпринципності великий майстер слова О. Коломієць виступив зі своєю п’єсою про сім’ю “Дикий Ангел”,

проповідуючи ідеали любові, вірності, добра. Майже останній романтик українського театру другої половини XX століття поетично написав про працю, красу людських стосунків, вивів на суд глядачів своїх героїв – чистих, обдарованих чуйністю серця, морально й естетично вихованих особистостей.

Для драматурга, як і для головного героя п’єси Платона Ангела, найголовніша цінність у житті – його сім’я, його діти. Бо ж усе починається із сім’ї. Якими б ідеалами не надихало дитину суспільство, але ті моральні принципи, які вона засвоїла вдома, завжди переважають. Письменник дуже любив молодь, бачив у ній майбутнє

країни. То ж яким повинно бути це майбутнє? Для О. Коломійця головне – сімейне виховання. Герой п’єси “Дикий Ангел” Платон Микитович у вихованні своїх чотирьох дітей керується принципами народної педагогіки. Батько встановлює для всієї сім’ї єдиний закон: “У всьому, у малому й великому, єдиний порадник-правда!” Правда-це сукупність усіх чеснот. Платон Ангел упевнений, що тільки праця, ставлення до неї і результат її – найважливіші критерії вартості людини. І його діти виросли роботящими людьми, які вміють працювати сумлінно і знають ціну заробленій копійці.

Якби наша молодь уся виховувалася на таких ідеалах, чи не поменшало б у нас ледарів, злодіїв, для яких нічого не важать ні чужа праця, ні навіть чуже життя?! Здається, що Платон Ангел – деспот, самодур. Але ж придивимося до того, який він у відносинах з іншими. Хіба він не страждає, вигнавши молодшого сина з дому за непокору, і хіба не приймає він його всім серцем, коли той повернувся змужнілим після роботи на будівництві? Своїм суворим учинком батько змусив сина відчути відповідальність за своє майбутнє. Щоб заробити право мати сім’ю, виховувати дітей, треба багато й чесно працювати. Ось кредо Платона Ангела. Разом з тим батько вчить дітей заощаджувати гроші, виступає за сувору економію. І це не тому, що він скнара, а просто ця роботяща людина думає наперед. Він бачить той безлад, який існує в країні, але в масштабі державному нічого зробити не може. Тому рятує хоча б сім’ю. Рятує ціною власного життя. Іноді вчинки і поведінка “дикого” Ангела здаються нам незрозумілими і надзвичайними. Але, можливо, це і є найкращий спосіб виховання чесних, справедливих, самостійних, з почуттям власної гідності громадян країни? Адже саме таким ми бачимо результат виховання Платона Микитовича. На жаль, сьогодні дуже важко знайти сім’ї, подібні до родини Ангела. Переважають чомусь такі, як Крячко зі своїм одним-єдиним сином-ледарем, злодієм. А суспільство складається з окремих сімей. Тож чим більше буде міцних, справжніх сімей, тим міцнішою буде держава. І багатшою, до речі.

Боляче й гірко, що сьогодні п’єсу “Дикий Ангел” майже не ставлять театри. У сучасному суспільстві цей твір набуває особливого значення й актуальності. Радує те, що нещодавно по телебаченню показали художній фільм “Дім твого батька”, знятий за драмою О. Коломійця “Дикий Ангел”.

Можливо, комусь із теперішніх і майбутніх батьків він стане у великій пригоді й допоможе розв’язати деякі питання виховання у власній сім’ї. Адже особливу увагу суспільство повинно приділяти вихованню. То ж дай нам Боже розуму й душевних сил, щоб виховати таких дітей, як діти Платона Ангела.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Болючі проблеми сучасності у творі “Дикий Ангел”