Зміни у ставленні до казці

Перелом у ставленні до казці настає аж наприкінці XVІІ століття і віднаходить своє розвиток в XVІІІ веке60. Реформи Петра, вступ Росії у число великих європейських держав, розвиток міждержавних культурних зв’язків із Європою, створення великої промисловості – усе це призводить до крахові старого феодально-патриархального способу життя на Русі. Церковна культура починає втрачати свій вплив і значення, з’являється нова, світська культура і світська література. Ця нова світська література не мала ще традицій, вона створювалася наново.

Але база була, цю базу – словесне мистецтво народу, що завжди мало найголовніше своїх проявах внецерковный, котрий іноді противоцерковный характер. Саме цим пояснюється середньовічне заборона розповідати казку.

З кінця XVІІ століття починається швидке зростання шару середнього та малого міського люду. Тут створюється попит на письмову розповідну літературу, що було не лише розповідати, а й читати.

Благочестиві повісті середньовіччя перестають задовольняти літературним запитам цього середовища. Перші віяння надходять із Західної Європи – й проникають до нас через Польщу. Як не дивно, але першими упорядниками

оповідальних збірок були церковники. У католицькому богослужінні вважають у церквах вимовляти повчальні проповіді.

Проповіді ці бували абстрактні, нудні, вже з початком проповіді парафіяни часто розбігалися. Щоб утримати їх, щоб примусити їх слухати, проповіді уснащались розповідями, яким надавалося якесь повчальне чи релігійно-філософське тлумачення.

З метою такого використання створювалися збірники оповідань. Ці збірники для фольклористів – дорогоцінні скарбниці. Розповіді у яких значною мірою фольклорного походження.

Їм стала вельми поширеною, були дуже популярні, переводилися мовами Європи – й сягнули нас. Вказівки на літературу див.: Російська література і фольклор.

XІ – XVІІІ ст. Л.

, 1970, з. 69-86 (гол.

“Народна поезія межі нової доби” (XVІІ в.) – ред.). Я назву лише окремі, найважливіші.

Одне з найбільших таких збірок – це “Велике зерцало”. Він виник Нідерландах латинською мові під назвою Speculumexemplorum – “Дзеркало прикладів*. Під “прикладами” порузумівались розповіді, яким надається повчальний сенс. Збірник прикладів, з яких уяснялись і иллюстрировались ті чи інші становища произносившихся в церквах проповідей.

Так, на Заході зв Україні. Польський текст – 2300 оповідань, російський – менше половини.

Переклад не механічний, він адаптований, звільнено з католицизму. Склад збірника: 1. Религиозно-поучительные повісті, у яких великій ролі грає діва Марія, котра рятує від спокус і бід. Наприклад: якийсь єпископ, отримавши влада, віддається мирським гріхів і спокусам. Марія збирає суд з мерців, праведників, які поховані; піднімаються їх мощі, вони засуджують єпископа до страти, ангел рубає йому голову.

Інший приклад: якась молода воїн, хороший і цнотливий, за порадою диявола загоряється нечистої пристрастю зі своєю пані. Він освічується їй у своєму почутті, вона відкидає його.

Цією пристрастю він мучиться більше року й, нарешті, звертається по пораду до старцу-пустыннику. Старець радить йому сто раз помолитися діві Марії. Він цей робить. І тепер раз, виходячи з церкви, він бачить прекрасну жінку, що тримає його коня.

Жінка запитує, гарна вона зв подобаються ця комісія їй. Він відповідає: “Ніколи бачив такий жінки”. Тоді в ній йдеться: “Хочеш чи ти бути моїм нареченим?” Вони відразу обручаются. Вона обіцяє йому шлюб.

Але що він вмирає. Прекрасна жінка Марія, а шлюб означає смерть (Гудзій, 361).

1) Шлюб і смерть в обрядах. 2) Жінка просто інша жінка, а не богородиця.

3) У Боккаччо чоловік велить задушити юнака (?). 2. Повісті типу анекдоту. Людина злоречивая і непокірлива дружина. Щоб випробувати її, чоловік забороняє їй купатися у брудної калюжі надворі.

З норовливості вона це робить. Як кара чоловік забирає в неї всі наряди.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Що я думаю про анну кареніну.
Зміни у ставленні до казці