“Якби увесь світ міг почувати силу гармонії.” (Моцарт)

Вольфганг Амадей Іоанн Хризостом Теофіль Моцарт народився в Австрії, у місті Зальцбург на березі річки Залках. У XVІІІ столітті місто вважалося центром музичного життя. Маленький Моцарт рано познайомився з музикою, що звучала в резиденції архієпископа, з домашніми концертами в заможних городян і зі світом народної музики. Батько Вольфганга, Леопольд Моцарт, був одним з найбільш освітчених і видатних педагогів своєї епохи і став першим учителем сина. У віці 4-х років хлопчик уже відмінно грає на фортепіано і починає складати музику. За свідченням

одного запису того часу, він буквально за кілька днів освоїв гру на скрипці і незабаром вразив свою родину і друзів батька рукописом “фортепіанного концерту”. У шістьох років він уперше виступив перед широкою публікою, а через короткий час відправився в концертне турне в Мюнхен, Аугсбург, Мангейм, Брюссель, Відень, Париж, а потім його родина відправляється в Лондон, де в той час знаходилися найбільші майстри оперної сцени.

Історія музики свідчить про цілий ряд чудесних виступів, якими Моцарт валив своїх слухачів у здивування. Хлопчику було всього 10 років, коли він взяв участь у творі колективної ораторії.

Його цілий тиждень тримали в справжньому полоні, відкриваючи замкнені двері лише щоб передати йому їжу чи нотний папір. Моцарт блискуче витримав іспит, і незабаром після ораторії, виконаної з великим успіхом, уражає публіку оперою “Аполлон і Гіацинт”.

У 1769 році Моцарт відправляється в турне по Італії. Великі італійські музиканти спочатку з недовірою і навіть з підозрою відносяться до легенд, що оточують ім’я Моцарта. Але його геніальне дарування скоряє і їх. У 14 років він стає членом прославленої Болонской академії та Філармонічної академії у Вероні. Вершини слави Моцарт досягає в Римі. Прослухавши всього один раз у соборі святого Петра “Мизерере” Аллегрі, він по пам’яті записує його на папір. Пам’яттю про поїздку в Італію є опери “Митридат, цар Понтійский” (1770), “Лючіо Силла” (1772), театралізована серенада “Асканіо в Альбе”.

Після поїздки в Італію Моцарт створює квартети для струнних інструментів, симфонічні добутки, сонати для фортепіано і твори для самих різних сполучень інструментів, опери “Мнима садівниця” (1775), “Король – пастух”.

Молодий композитор, що знав дотепер тільки блискучу сторону життя, пізнає тепер її іншу сторону. Новий князь-архієпископ Ієронім Колоредо не любить музики, не любить Моцарта і все частіше й частіше дає йому зрозуміти, що Моцарт лише слуга, якому покладається не більше поваги, чим будь-якому чи кухарчуку лакею. Залишивши Зальцбург і придворну службу, він поселяється в Мангеймі. Тут він знайомиться з родиною Веберів і здобуває кілька вірних і надійних друзів серед аматорів мистецтва. Але важкі матеріальні турботи, приниження і чекання в прихожих, пошуки протекції змушують молодого композитора повернутися в Зальцбург. По клопотанню Леопольда Моцарта архієпископ приймає назад свого колишнього музиканта, але дає строгу вказівку: його слугам і лакеям (зрозуміло, і Моцарту) публічні виступи заборонені. Однак у 1781 році Моцарту вдається одержати відпустку для постановки в Мюнхені нової опери “Ідоменей”. Післяуспішної прем’єри, вирішивши більше не повертатися в Зальцбург, Моцарт подає заяву про звільнення й одержує у відповідь потік лайок і образ. Чаша терпіння переповнена; композитор остаточно порвав із залежним положенням придворного музиканта й оселився у Відні, де і прожив останні 10 років життя.

Однак перед Моцартом устають нові труднощі. Аристократичні кола відвертаються від колишнього вундеркінда, і ті, хто ще недавно платили йому золотом і оваціями, тепер вважають твори музиканта надмірно важкими, плутаними й абстрактними. А Моцарт тим часом створює шедеври. У 1782 році виповнюється його перша зріла опера “Викрадення із сералю”; улітку того ж року він жениться на Констанції Вебер (композитор Карл Марія Вебер був сином її дядька). Новий творчий етап у житті Моцарта зв’язаний з його дружбою з Йосипом Гайдном (1732-1809). Під впливом Гайдна музика Моцарта знаходить нові крила. Народжуються перші чудесні квартети Моцарта. Але крім блиску, що став уже приказкою, у його творах усі частіше виявляється більш трагічне, більш серйозний початок, властиве людині, що бачить життя у всій її повноті. Композитор усе далі і далі іде від вимог загального смаку, що ставлять перед покірними авторами музики салони вельмож і багатії-меценати. У цей період з’являється опера “Весілля Фігаро” (1786). Моцарта починають витісняти з оперних подмостков. У порівнянні в легкими творами Сальєрі і Паезіелло, витвори Моцарта здаються важкими і проблематичними. Нещастя і позбавлення всі частіше заглядають у будинок композитора, молоді чоловіки не вміють ощадливо господарювати. У цих тяжких умовах народжувалася опера “Дон-Жуан” (1787), що принесла автору світовий успіх. Під час написання останніх сторінок партитури Моцарт одержує звістку про смерть батька. Тепер композитор дійсно залишився самотнім; він уже не може сподіватися, що батьківська рада, розумний лист, а можливо і пряме втручання допоможуть йому у важку хвилину. Після прем’єри “Дон-Жуана” у Празі імператорський двір змушений піти на деякі поступки. Моцарту пропонують зайняти місце придворного музиканта, що належало Глюку (1714-1787). Однак це почесне призначення приносить композитору небагато радості. Віденський двір відноситься до Моцарта як до пересічного автора танцювальної музики і замовляє йому менуети, лендлери, контрданси

Для придворних балів.

До останніх років життя Моцарта відносяться 3 симфонії (мі-бемоль мажор, сіль мінор і до мажор), опери “Так надходять усі” (1790), “Милосердя Тита” (1791), “Чарівна флейта”(1791).

Смерть застала Моцарта під час роботи над “Реквіємом”. Історія створення цього добутку розповідається всіма біографами композитора. До Моцарта прийшов літній незнайомець, пристойно одягнений і приємний. Він замовив для свого друга “Реквієм” і заплатив щедрий аванс. Похмурий тон і таємничість, з якими було зроблене замовлення, породили в недовірливого композитора думку, що цей “Реквієм” він пише для себе.

Моцарт був похований у загальній могилі для бідняків. Його дружина в день похорону лежала в будинку хвора; друзі композитора, що вийшли проводити його в останню путь, через жахливу непогоду були змушені повернутися додому з півдороги. Так сталося, що ніхто точно не знає, де знайшов вічний спокій великий композитор…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

“Якби увесь світ міг почувати силу гармонії.” (Моцарт)