Відповіді до теми: “Леся Українка – геніальна донька українського народу”
1. Які провідні мотиви поетичної збірки “На крилах пісень” ?
До збірки увійшли всі написані на цей час (1893 р.) поетичні твори та три поеми – “Русалка”, “Самсон”, “Місячна легенда”. У більшості творів звучать громадянські мотиви. Вірші циклу “Сім струн” – це своєрідна “музична гама”, сповнена безмежного почуття любові до України. Триптих “Сльози-перли” теж має виразне патріотичне спрямування. У вірші “Скрізь плач, і стогін, і ридання…” поетеса засудила пасивне ставлення людей до долі Вітчизни.
2. Як Леся Українка розуміла роль митця?
Поетеса усвідомлювала: поетичний шлях важкий і здолати його самій важко. Такі роздуми і почуття пронизують вірш “Мій шлях”. У поезії “Сопіга $рет крего!” Леся Українка висловлює віру у своє поетичне покликання. Ніжного і світлого настрою сповнений вірш “Як я люблю оці години праці”, що передає найкращі хвилини творчого щастя поета. Леся Українка розуміла, що поет повинен бути не тільки глашатаєм,
3. Як називалася друга збірка поезій Лесі Українки?
Друга збірка поетеси мала назву “Думи і мрії”, вийшла уЛьвові 1899 року.
4. Які твори відкривають збірку “Думи і мрії” ? Чому саме вони?
Збірку відкривають поеми “Давня казка” і “Роберт Брюс, король шотландський”. їх винесено на початок не тільки для того, щоб витримати хронологічну послідовність. У цих поемах письменниця порушила тогочасні актуальні проблеми, пов’язані з питанням національного і соціального визволення, розкрила свою думку про роль мистецтва і митця у вирішенні цих проблем.
5. У якому циклі збірки представлено інтимну лірику?
Інтимну лірику представлено у циклі “Мелодії”.
6. На основі яких віршів циклу “Мелодії” К. Стеценко створив романси?
Романси було створено на основі поезій “Стояла я і слухала весну…”, “Дивлюсь я на яснії зорі…”, “Хотіла б я піснею стати…”.
7. Які поезії Лесі Українки не ввійшли до прижиттєвих збірок?
Поезії “Як я люблю оці години праці”, “Дим”, “Напис в руїні”.
8. За допомогою яких художніх образів Леся Українка розкриває єдність поетичного слова і революційної справи у вірші “Слово, чому ти не твердая криця…”?
У вірші передано переконання, що щире художнє слово стає міцною зброєю, коли його візьмугь месники-революціонери. Слова і вислови, пов’язані зі збройною боротьбою (бій, гострий безжалісний меч, іскриста зброя, клинок, вояки, месники) передають могутність поетичного слова, ведуть до впевненості, що поетичне слово і боротьба за свободу та незалежність – єдині.
9. Які таємниці душі і розуму людини розкриває письменниця в образах дядька Лева її Лукаша в першій дії “Лісової пісні” ?
Через ці образи поетеса показала мистецьку обдарованість, поривання до краси, доброту, любов до природи в людському серці.
10. Які проблеми порушила Леся Українка у “Лісовій пісні” ?
У “Лісовій пісні” поетеса порушила такі проблеми: поєднання духовного і матеріального, мрії і буденного життя людини; покликання людини, сенс її буття; мистецтво, мистецьке обдарування людини і вічність; людина і довкілля; приватновласницький світ і мораль людини в цьому світі; народні традиції і забобони.
11. Які ознаки драматичної поеми як жанру ви помітили в “Лісовій пісні” ?
“Лісова пісня” має такі жанрові ознаки драматичної поеми: глибоко психологічний конфлікт між людською мрією, вічним пориванням до краси і жорстокою дійсністю; поряд із реальними образами діють міфічні; твір пройнятий ліризмом, сюжет надзвичайно напружений.
12. Що було причиною замовчування поеми “Бояриня”?
Причиною замовчування було те, що у творі йдеться про добу Руїни і гетьмана Дорошенка, який вів боротьбу за визволення українського народу з-під гніту російського царату.