В дорозі з Енеєм, або Як написати твір за поемою І. Котляревського “Енеїда”

Ви любите казки? Я не помилюсь, якщо скажу, що любите. Так от, поема І. Котляревського “Енеїда” дуже схожа на казку. Не дивуйтеся, бо там ви знайдете і війну, і пригоди, і потойбічний світ, і бенкети та сварки, і навіть… бабу Ягу. Тільки звуть її трохи по-іншому – Сівілла. Вона проведе нас з вами (і, звичайно ж, Енея) у підземне царство, де ми побуваємо… на вечорницях. Але про це трохи згодом, а зараз поговоримо про “Ене’іду”.

Поема називається “Енеїда” за іменем головного героя – Енея. Ім’я це, як ви вже, мабуть, зрозуміли,

не українське, а з греко-римської міфології. За міфологічними легендами, Еней – це син дарданського царя Анхіза і богині Афродіти, учасник троянської війни. Коли греки зруйнували Трою, Еней, зібравши собі ватагу троянців, нібито за велінням богів, що мешкали на Олімпі, помандрував Середземним морем аж до Латинської землі, щоб там заснувати нове царство. Про його мандри, сповнені різних дивовижних пригод, розповів стародавній римський поет Вергілій у своїй поемі “Енеїда”. Іван Котляревський взяв цю поему Вергілія і переробив її на український лад. Тому тут ми зустрінемося не з справжніми греками чи римлянами,
а з веселими запорожцями. Так, так, саме з тими, що пишуть листа турецькому султану на картині Рєпіна. Тепер, я гадаю, вам цікаво буде дізнатися, де ж Еней побував. Те, що він відвідав потойбічний світ, ви ще, мабуть, пам’ятаєте. Але він не опинився там, тільки-но сівши на корабель і провалившись кудись у безодню. Це не Бермудський трикутник. Спочатку Еней сів на корабель з ватагою троянців і… Давайте краще складемо план, щоб ви побачили, у яких місцях довелося побувати Енею.

Частина І. Початок подорожі Енея. Гостювання в Дідони. Частина ІІ. В СицилІі. Поминки по батькові Енея Анхізу. Пожежа (горить троянський флот)! Частина ІІІ. На землі Кумській. Подорож Енея з Сівіллою на той світ. Зустріч з батьком Анхізом. Частина ІV. У Латинській землі. Обмін подарунками Енея з царем Латином. Початок війни. Частина V. Війна між троянцями і рутульцями. Героїчний подвиг Низа та Евріала. Частина VІ. Продовження війни. Поєдинок Турна з Енеєм.

Але не радійте, що в нас є такий план, і тому читати поему зовсім не треба. Невже вам нецікаво, що відбувалося з Енеєм у різних країнах? Можливо, на нього у морі напало якесь чудовисько (пам’ятаєте “Безодню”?), а коли він бенкетував з Дідоною, з неба спустилася літаюча тарілка, тому Еней і збіг до Сицилії, а коли опинився у підземному царстві, то зустрів кількох знайомих вурдалаків та упирів… Ні, я, звичайно ж, перебільшую – такого не було.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

В дорозі з Енеєм, або Як написати твір за поемою І. Котляревського “Енеїда”