Твір по роману Б. Пастернака “Доктор Живаго”

Тема “людина і революція” хвилювала багатьох письменників XX століття. І це природно. Занадто великим виявився її вплив на людей, занадто багато було покалічених доль. Захвати, прокльони, апатія і розпач, спроби зрозуміти і прийняти, незважаючи ні на що. Роман Бориса Пастернака “Доктор Живаго” – історія життя типового “позитивного” інтелігента тієї пори, розумного, талановитого, допитливого, позбавленого звичайних забобонів, що жадає не повірити (що завжди простіше), а осмислити і зрозуміти. Це і хроніка тих років – з погляду

декількох сімей, близьких по спорідненню, дружбі, сусідству. Але саме головне – це хроніка щиросердечного стану Юрія Живаго, його пошуки істини, його думки про навколишнє, його спроби зрозуміти, чому Росія йде настільки кривавою дорогою. Автор віддає героєві роману не тільки свої кращі вірші, але і самі свої таємні, самі виношені думки, його вустами намагається передати своє бачення подій, які потрясли країну.

Умовно говорячи, роман “Доктор Живаго” – це історія боротьби людини, особистості, із загальним ходом історії. Історія давить, ламає, змушує упокоритися, щоб вижити. Так, як упокорюються багато

хто. І не те щоб головний герой (а з ним і автор) прийняли революцію в багнети. Обидва вони прекрасно розуміють, як розуміли це практично усі чесні інтелігенти тієї пори, що революція неминуча. Її підготувала та епоха, коли “ненажери дармоїди на голодуючих трудівниках їздили, заганяли до смерті”. “Бруд, тіснота, убогість, наруга людини трудівника, наруга жінки. Була що сміється, безкарна нахабність розпусти матусиних синів, студентів білопідкладочників і купчиків. Жартом або спалахом зневажливого роздратування відділилися від сліз і скарг обібраних, скривджених, спокушених”. Живаго прекрасно усвідомлює, що при всіх перевагах особисто його існування, “основна товща народу століттями вела немислиме існування… неприродність і несправедливість такого порядку давно помічена”. Розуміє він і те, що “часткове підновлення старого тут непридатне, потрібно його корінне ламання. Може бути, воно спричинить обвал будинку. Ну так що ж? З того, що це страшно, адже не треба, що цього не буде?” Правда, виявляється, що одна справа – міркувати про необхідність ламання, і зовсім інше – бачити теперішні, не умоглядні, трупи на вулицях і боятися за свою сім’ю. Юрій Живаго біжить із сім’єю з Москви від голоду і розрухи – і по дорозі бачить “криваву колошматіну і людиноубоїну, яким не передбачалося кінця. Бузувірства білих і червоних суперничали по жорстокості, поперемінно зростаючи одне у відповідь на інше, точно них перемножували. Від крові нудило, вона підступала до горла і кидалася у голову, нею запливали очі”. Але як трапилося, що ідея загального добра обернулася повною своєю протилежністю? Так, з одного боку, як завжди буває, до перемігшої сторони примкнуло багато всякого бруду – кар’єристів, просто людей нечесних і жорстоких.

Але як терплять, як допускають інші? Лара Антипова, кохана Юрія, міркує: “Головним лихом, коренем майбутнього зла була втрата віри у ціну власної думки. Уявили, що час, коли додержувалися вселянь морального чуття, минув, що тепер треба співати із загального голосу і жити чужими, всім нав’язаними поглядами”. Це ясно видно на прикладі того ж Дудорова, у якого власна думка вмерла після висилання, і він сам говорить, “що доводи обвинувачення, те. Як поводилися з ним у в’язниці і по виходу з неї і особливо співбесіди віч-на-віч зі слідчим провітрили йому мозки і політично його перевиховали, що у нього відкрилися на багато чого очі, що як людина він виріс”. І автор зауважує: “Доброчесні мовлення Інокентія були у дусі часів”. І далі: “Невільна людина завжди ідеалізує свою неволю”. Але Дудоров “перевиховався” після тяжких випробувань – а у багатьох спрацював інстинкт виживання. Наслідки цієї загальної наляканості, страху перед власною думкою ми відчуваємо й зараз. У чому ж головна відмінність героя від його ж друзів-інтелігентів, чому він користується настільки явною симпатією автора, і чому він настільки дратує владу? Юрій Живаго лякає близьких і провокує владу не тим, що влучно стріляє і готується до боротьби, а тим, що не бажає і не може жити чужою думкою. Йому життєво необхідно самому у всьому розібратися, усе судити судом своєї совісті. І не указ йому ні загальна думка, ні пряма загроза життю його і близьких. Він не розклеює прокламацій, не призиває народ до боротьби, але він небезпечний, як той хлопчик з казки Андерсена, що рано або пізно у простоті своєї може крикнути: “Король-то голий”.

У ньому немає розпачливої безстрашності Антипова-Стрельнікова, але є, можливо, більше – мужність дивитися фактам в очі і мужність вірити собі. Життя жорстоко обходиться з героєм. Ні, його не розстрілюють, навіть посадити не встигають – але він втрачає сім’ю, кохану жінку, втрачає смак до улюбленої роботи – медицини, творчість його нікому не потрібна, що утомилася і сумна людина без певних занять, “схожий на шукача правди із простолюду”… І коли займеться надія, з’явиться можливість писати – гине від серцевого приступу у несправному трамваї. Ця смерть – від ядухи – дуже символічна. Від моральної ядухи гинула російська інтелігенція. Частина її була розстріляна, згнила у таборах, загинула від голоду, хвороб у роки революції і громадянської війни, частина виїхала або була вигнана за кордон, частина стрілялася і вішалася сама, не в змозі винести цинізму повсякденності. Зате з’явилася заміна – такі “швондери” від літератури, ті, хто не випробовував особливих щиросердечних страждань, не побачивши нелюдськості що відбувається. Сам Пастернак, що прийняв революцію з тією захопленою жертовністю, яка так характерна для великих поетів того часу (того ж Блоку, наприклад), дуже довго намагався знайти виправдання насильству, порівнював свій час із епохою Петра, коли перетворення теж сусідили із заколотами і стратами. Кінець таким його поглядам поклав 1932 рік, коли він разом з іншими письменниками відправився на Урал збирати матеріали про життя нового села. Побачене перевернуло все його життя. Він визнавався потім у спогадах: “Те, що я там побачив, не можна виразити ніякими словами. Це було таке нелюдське, неуявне горе, таке страшне нещастя, що воно… не укладалося у границі свідомості. Я занедужав, цілий рік не міг спати”.

Згодом, у “Докторі Живаго”, він висуває свою версію масових репресій, що пішли, – було потрібно утопити в крові правду про жахи колективізації, посіяти масовий жах, щоб ніхто не смів і подумати, не те що виговорити. Юрій Живаго у цьому змісті – фігура рідка і героїчна. По великому рахунку, він виграв. Так, не вдалося щастя, так, загублені кохані люди, так, життя суворе і безглузде. Але до останнього подиху залишалася живою Душа, не продана і не віддана.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір по роману Б. Пастернака “Доктор Живаго”