Твір на тему: “Німеччина у 18 столітті”

У XVIII столітті Німеччина не була єдиною централізованою державою. Німеччина залишалася роздробленою на безліч дрібних королівств, герцогств і князівств.

Про національну єдність країни можна було говорити лише в тому сенсі, що населення мало одну спільну історію, спільну мову і загальну величезну скарбницю в області думки, поезії, науки і мистецтва.

Німеччина, як і раніше, залишалася частиною Священної Римської імперії. В імперії зберігалася колишня васальна структура. Обраний курфюрстами імператор представляв імперію на зовнішній

арені. Він, як і раніше, мав ряд невід’ємних прав, частина яких у другій половині XVII століття ставала все більш ілюзорною.

Рейхстаг, який спочатку скликав імператор, з другої половини XVII століття перетворився на постійно діючий. Порядок засідань рейхстагу не завжди визначався тільки імператором, але закон, прийнятий рейхстагом, набував чинності тільки після ратифікації імператором. Тільки імператор володів правом абсолютного вето. Нарешті, він залишався володарем вищої судової влади в імперії і зберігав право помилування, присвоєння імперських титулів, призначення членів імперських судів, нотаріусів, обдарування

привілеїв.

Священна Римська імперія німецької нації залишалася особливою формою держави в Європі, але сучасні історики не бачать в ній тільки історичний анахронізм, а розглядають її як якесь з’єднання монархічних, аристократичних і демократичних елементів.

Імперія являла собою державно-правову систему, яка політично пов’язувала всіх її учасників: великі територіальні держави, князівства, єпископства і абатства, імперські міста та інше. Для імперських міст, імперських лицарів, імперських графів і духовних князів це була свого роду оборонна організація, яка охороняла їх володіння від експансії сусідніх німецьких держав.

Влада в територіальних державах, за винятком духовних князівств, була спадковою. Титул і пост імператора можна було отримати тільки в результаті виборів. Урочиста церемонія вступу імператора в права відбувалася в головному соборі Франкфурта-на-Майні. Вибори здійснювалися курфюрстами.

У другій половині XVII – XVIII століть імператорами обиралися представники династії Габсбургів, за винятком правління Карла VII Віттельсбаха в 1742-1745 роках. Габсбурги були зацікавлені в тому, щоб, володіючи цим престижним титулом, тримати в руках свої розрізнені володіння і пильнувати свої інтереси в Європі. З іншого боку влада впливових Габсбургів надавала стійкість самим імперським структурам.

У рейхстазі засідали імперські стани, що володіли територіями: курфюрсти, князі та імперські міста. Колегія курфюрстів становила перший стан (курію) в рейхстагу. За Вестфальською домовою 1648 року до складу колегії курфюрстів був повернутий Пфальц. У 1692 році курфюртський голос отримав Ганновер. Таким чином, в кінці XVII століття коло виборців імператора розширилося до 9 курфюрстів. До Ради князів – другої курії – входили світські і духовні князі.

У цей період значення Вільного Імперського міста зблякло, а отримання статусу члена колегії імперських міст в рейхстазі вже не мало колишнього значення і не чинило помітного впливу на економічний і культурний розвиток міста. Імперські міста обкладалися прямими податками на користь імперії, часом вельми значними, що також не сприяло прагненню до придбання подібного статусу.

Проте багато імперських міст зберігали колишній дух самостійності та самоврядування, що в набагато меншій мірі вдавалося територіальним містам, які перебували під контролем князівської адміністрації.

Під кінець XVIII сторіччя Німеччина вступила в новий період своєї історії, який характеризується прискоренням процесу модернізації. Протягом семи-восьми десятиліть Німеччина здійснила перехід від Старого порядку до Сучасності. Формувалися основи індустріального суспільства.

Зовнішніми чинниками, які надали потужний імпульс процесу модернізації в німецьких землях, з’явилися дві революції в Європі, які фактично збіглися в часі: англійська промислова та Велика французька.

У відповідь на наростаючий радикалізм і експансіонізм французької революції німецькі держави активно включилися в боротьбу, яка змінила саму Німеччину. У 1792 році Австрія і Пруссія уклали союз проти революційної Франції і вступили у війну. Цей союз поклав початок першій антифранцузької коаліції (1792-1797), до якої увійшли Англія, Росія, Іспанія, Священна Римська імперія німецької нації і ряд інших держав.

Військові поразки змусили спочатку Пруссію, а потім і Австрію підписати мирні договори з Францією (Базельський в 1795 році і Кампоформійський в 1797 році). Згідно з їх умовами Пруссія та Австрія визнавали втрату для імперії лівого берега Рейну. Таким чином, Франція досягла давно бажаного “природного кордону” на сході.

У 1798 році до складу другої антифранцузької коаліції, крім Англії, Росії, Туреччини, Швеції та Неаполітанської держави, увійшла Австрія. Територія Німеччині стала ареною військових дій. Початкові успіхи коаліції незабаром змінилися невдачами після того, як до влади у Франції прийшов Наполеон. Військові плани Наполеона полягали в тому, щоб стрімким походом в Італію вивести Австрію зі складу коаліції.

У Німеччині Наполеон мав на меті посилити Пруссію на противагу Австрії та створити невелике число залежних, середніх за розмірами держав, досить сильних, щоб бути цінними союзниками, але занадто слабких, щоб проводити незалежну від Франції політику.

У 1803-1806 роках в Німеччині було скасовано більше 300 невеликих держав і кілька сотень володінь імперських лицарів. Число імперських міст з 51 скоротилося до 6. “Вивільнені” території були розподілені між порівняно великими німецькими державами.

Це сприяло зменшенню роздробленості Німеччини, але здійснювалося, в першу чергу, в інтересах Франції. Тому “округлення” володінь середніх держав, їх територіальне зростання одночасно супроводжувалося посиленням залежності від Франції.

Сформована в 1805 році третя антифранцузька коаліція, до складу якої поряд з Англією, Росією і Швецією увійшла Австрія, прагнула не допустити цього. Однак війна з Францією складалася невдало, особливо для Австрії.

У липні 1806 року Наполеон об’єднав під своїм протекторатом 16 німецьких держав у Рейнський союз. 1 серпня 1806 року члени Рейнського союзу заявили про свій вихід зі Священної Римської імперії. Потім пішла ультимативна вимога Наполеона Францу II скласти з себе імператорську корону, що й було зроблено. Священна Римська Імперія припинила своє існування.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір на тему: “Німеччина у 18 столітті”