Твір на тему: “Чи застаріла комедія Мольєра “Міщанин-шляхтич”

Бажання кожної людини вибитися в житті – стати кращим, розумнішим, багатшим, цілком зрозуміло. Гідне поваги його прагнення піднятися на сходинку вище.

Головне тут – не виглядати смішним, наслідуючи лише якимось зовнішніми ознаками. Ось і герой комедії Мольєра “Міщанин у дворянстві” пан Журден поставив собі за мету “перебратися” з міщанського стану в дворянський – стати дворянином. Він хоче відразу всього: і знатності, і освіченості, і делікатних манер, і загальної культури, і прямування моді, і блискучих знайомств.

Здавалося

б, його бажання ” піднабратися розуму” більш ніж похвальне. Гарно, що він не соромиться визнати своє невігластво і найняти вчителів з??усіх предметів – від філософії до фехтування: “Нехай мене видеруть хоч зараз, при всіх, аби знати все те, чого навчають у школі!”

Але який же смішний він, бажаючи досягти вершин науки і культури за кілька днів! Як комічне його “відкриття” , що він, виявляється, говорить прозою! Як прикро, що він дозволяє обманювати себе цілому полку шарлатанів – так званих вчителів! І все-таки у своєму бажанні вчитися він вищий пані Журден, Клеонта, служниці Ніколь –

носіїв здорового глузду. У цьому-то і геній Мольєра, що, виходячи за рамки класицизму, він створює своїх героїв не однозначно позитивними або негативними, а показує їх живими людьми, з достоїнствами і недоліками.

Звичайно, прагнучи стати дворянином у що б то не стало, Журден переслідує благородну мету: він думає про майбутнє дочки і хоче, щоб вона жила краще, ніж він: “Добра для дочки у мене припасено досить, бракує тільки пошани, ось я і хочу, щоб вона була маркізою”. Крім того, пан Журден щиро ототожнює знатність з честю, гідністю, розумом, високою культурою. Ще не навчившись відрізняти показне від справжнього, “знімати лушпиння”, він приймає авантюриста графа Доранта за чесну людину, що володіє, крім титулу і хорошими манерами, безсумнівними достоїнствами, і відштовхує улюбленого дочки Клеонта: “Ви – не дворянин; доньку мою ви не отримаєте”.

Але ж саме в уста Клеонта Мольєр вкладає ідею своєї безсмертної комедії: “Соромитися тих, від кого тобі небо судило народитися на світ, блищати в суспільстві вигаданим титулом, видавати себе не за те, що є насправді, – це, на мій погляд, ознака душевної ницості”.

Читаючи цей твір Мольєра, ще раз переконуєшся в тому, що не місце прикрашає людину, а людина – місце. Ці мудрі слова зараз особливо актуальні, коли люди, які нічого собою не представляють, прагнуть отримати високу посаду, титул, владу. Головне не в титулі, не в посаді, не в костюмі – головне в самій людині. Честь і гідність, розум і висока моральність притаманні особистості і не є привілеєм якогось одного прошарку суспільства.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 2,33 out of 5)

Твір на тему: “Чи застаріла комедія Мольєра “Міщанин-шляхтич”