Міщанин в дворянстві характеристика образу Журдена

Журден – майстерно виведений Мольером тип вискочки, нувориша. Поява в комедії подібного типу обумовлена характерним явищем соціального життя Франції епохи Людовика XІV : дворянство бідніє, буржуазія стає багатіше, впливовіше і прагне порівнятися з аристократією. Розбагатілого торговця тканинами, пана Ж., терзає одна турбота: бути в усім схожим на дворянина. Наслідуючи устої дворянства, Ж.

Наймає учителів(музики, танців, фехтування, філософії), які, користуючись його недосвідченістю, конкурують між собою : в надії більше заробити кожного

оголошує свою професію найбільш важливій(“…без музики держава не може існувати.”., “…без танців людина нічого не умів би робити.”., “…наука фехтування вище усіх інших даремних наук, як, наприклад, танці, музика.”.). На самого Ж.

Аргументи учителів враження не роблять – йому потрібно значно менше, чим вони пропонують, оскільки його уявлення про аристократизм більш ніж поверхневі. Після пропозиції філософа навчитися логіці, етиці і фізику Ж. просить зайнятися з ним правописом і навчити “дізнаватися за календарем, коли буває місяць, а коли ні”.

Наївно вірячи в силу грошей, Ж. наймає

дорогого кравця і не жаліє засобів на сукні(“Ось що означає одягнутися по-господски! А ходитимете в міщанській сукні – ніхто не скаже “ваша милість”). Марнославство штовхає Ж. на зайві витрати: почувши звернення “ваша милість”, він збільшує чайові підмайстрам кравця; ті, бачачи цю його слабкість, у міру зростання чайових зводять його в “ясновельможність” і навіть “світлість”. Марнославство ж примушує Ж. відмовити Клеонту, закоханому в його дочку Люсиль. “…

Дочка моя буде маркізою, а розсердиш мене ще більше, так я її герцогинею зроблю”! – відповідає він пані Журден, на відміну від чоловіка що вважає вдалим тільки брак з рівним і що бачить засліплення свого чоловіка. Необгрунтовані претензії Ж.

Перешкоджають особистому щастю його дочки, але вони ж врешті-решт допомагають слузі Ковьелю влаштувати брак Люсиль і Клеонта, дотепно розігравши довірливого і готового на все заради залучення до аристократичного стану буржуа : переодягнувшись і представившись турецкоподданным, Ковьель просить руки Люсиль від імені сина турецького султана і посвячує його в “мамамуши”, для чого Ж. переодягають турком, голять і примушують брати участь у безглуздій “церемонії присвячення”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Міщанин в дворянстві характеристика образу Журдена