Тема вибору в романі «Майстер і Маргарита»

Роман М.О. Булгакова «Майстер і Маргарита» є одним із найяскравіших творів. У ньому переплелись час теперішній (час написання роману) та час минулий (час приходу сина Божого на землю). У теперішнім часі ми бачимо боротьбу розуму, освіченості з нісенітницями, жадібністю та нечемністю.

З найперших сторінок роману автор показує, що нечемність повинна бути покарана. Так, директор МАССОЛІТА Берліоз заплатив життям за своє ставлення до творця всього людства. Він, не знаючи про те, що сперечається із самим дияволом, висловлював своє нехтування вищими

матеріями, не занурюючись у глибину проблеми.

У своєму романі «Майстер і Маргарита» Михайло Опанасович Булгаков яскраво зобразив нам так звану тему вибору. Це перш за все стосується проблеми вибору Маргарити між «гарним життям» з багатим та люблячим чоловіком та справжнім щастям із вбогим та нікому не потрібним письменником – Майстром. Також ми бачимо проблему вибору Понтія Пілата між своїм обов’язком і здоровим глуздом, своїм бажанням.

Понтій Пілат зробив свій вибір, але виявилось, що від нього в даний момент зовсім нічого не залежить. Прокуратор знав, що, оголошуючи смертельний вирок Ієшуа, робить

жахливу помилку, котру виправити буде неможливо. У його мозку плутаються думки, він розривається між роботою та сумлінням. Майстер і Маргарита зустрілись одного разу на вулиці і відразу, з першого погляду зрозуміли, що вони створені один для одного.

З того часу між ними виникло почуття кохання. До цього героїня жила в чудовому будинку зі своїм чоловіком, котрий її кохав та задовольняв всі бажання, але, незважаючи на все це, Маргарита не була щасливою у шлюбі з ним. Жінка мала все, що бажала, та гроші не приносили їй щастя. Все це вона погодилась віддати заради того, щоб бути разом із Майстром, який мешкав у напівпідвальному приміщенні і єдиним заняттям якого був роман, котрий він писав. Це була розповідь про Понтія Пілата, всевладного прокуратора. У своєму творі Майстер бачив сенс життя, а Маргарита його надихала. Коли роман був завершений, прохання Майстра надрукувати його твір було відхилено. Почали з’являтися різні критичні замітки та статті в газетах.

Майстер дуже переживав з приводу цих статей, й так сильно, що наважився навіть спалити головну працю свого життя. Після цього вчинку Майстер зовсім заблукав у власних жахах та сам звернувся за допомогою до психіатричної лікарні. Заради того, щоб повернути свого коханого та помститись кривдникам, Маргарита йде на компроміс з Воландом та його свитою. Вона погоджується продати свою душу дияволу, зробитись відьмою і на деякий час побути королевою балу в Сатани. Разом з тим Маргарита не втратила своєї душевності і на питання Воланда про найбільше її бажання, врятовує нещасну мученицю Фріду від докорів сумління, замість того, щоб повернути собі Майстра.

У кінці її найбільше бажання здійснилось. Майстер і Маргарита залишились навік разом, і їм було даровано спокій. Усіх останніх, хто піддався спокусам диявола, було покарано. Безумовно, зло ніколи не залишається непокараним, а добро, як і повинно бути, перемагає.

«Справжні», благородні люди зробили свій вибір, і він став правильним, тому що діяли вони не з власних інтересів, а на користь оточуючих, а також заради світлих почуттів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Тема вибору в романі «Майстер і Маргарита»