Символічні образи в оповіданні О. І. Купріна “Гранатовий браслет”
Письменник Олександр Іванович Купрін був людиною дивної долі. Натура сильна, кипуча, душа широка, добра. Купріну була властива величезна спрага життя, прагнення усе знати, усе вміти, усе випробувати самому. Величезна любов до Росії, яку він проніс через все своє життя, робить йому честь і як людині, і як письменникові. Багато чого пізнав він у житті й зумів свої життєві досвіди змусити служити своїй творчості. Автор чудових повістей Купрін був визнаним майстром короткого оповідання. В них дана широка, різноманітна картина російського життя кінця
У цьому оповіданні Купрін створює кілька символічних
Генералові Належать пророчі слова про те, що, може бути, її життєвий шлях перетнула така любов, про яку марять жінки і на яку більше не здатні чоловіки. Генерал Аносов символізує мудре старше покоління. Автором йому довірено зробити дуже важливий, що має величезне значення в цьому оповіданні висновок: у природі щира, свята любов украй рідка і доступна тільки деяким і тільки гідним її людям. За все своє життя сам Аносов не зустрів жодного подібного приклада, але він продовжує вірити у піднесене кохання і передає свою впевненість Вірі Миколаївні. Причиною швидкої розв’язки любовної історії, що тривала більше восьми років, став подарунок на день народження Вірі Миколаївні. У ролі подарунка виступив новий символ тієї самої любові, у яку вірив генерал Аносов і про яку мріє кожна жінка, – гранатовий браслет. Він коштовний Желткову тим, що його носила його “покійна мати”, крім того, стародавній браслет має свою історію: по сімейному переказу він має властивість повідомляти дарунок передбачення його жінкам, що носять, і охороняє від насильницької смерті. І Віра Миколаївна справді зненацька пророкує, що ця людина вб’є себе. Купрін порівнює п’ять каменів браслета з “п’ятьма червоними, кривавими вогнями”, а княгиня, задивившись на браслет, із тривогою викликує: “Точно кров!”. Любов, що символізує браслет, не підкоряється ніяким земним законам і правилам.
Вона може йти всупереч всім підвалинам суспільства: Желтков – усього лише дрібний бідний чиновник, а Віра Миколаївна – княгиня. Але ця обставина не бентежить його, він як і раніше кохає її, усвідомлюючи тільки те, що ніщо, навіть смерть, не зможе погасити його прекрасне почуття: “Ваш до смерті і після смерті покірний слуга”. На жаль, щире значення браслета-символу Віра Миколаївна зрозуміла занадто пізно. Її долає занепокоєння. “Усі її думки були неминуче прикуті до тієї невідомої людини, якої вона ніколи не бачила і навряд чи побачить”. Княгиня знову і знову згадує слова генерала Аносова і мучиться найтяжким для неї питанням: що це було: любов або божевілля?
Останній лист Желткова ставить все на свої місця. Він кохає. Кохає безнадійно, жагуче і йде у своєму коханні до кінця. Він сприймає своє почуття як Божий дарунок, як велике щастя. І він не проклинає долю, а йде з життя, іде з великою любов’ю у серце, несучи її із собою й говорячи улюбленої: “Так святиться ім’я Твоє!”. И залишається їй тільки символ цієї прекрасної любові прекрасної людини – гранатовий браслет…