Протест проти байдужості та жорстокості у романі Голдінга «Володар мух»

Свої роздуми про природу людини В. Голдінг утілив у романі «Володар мух». Але майже за сто років до появи його повісті інший англійський письменник Баллантайн створив роман «Кораловий острів».

У ньому розповідалося про те, як група англійських хлопчиків внаслідок аварії на кораблі опинилася на безлюдному острові. Діти впевнено протистояли стихії, перемагали людожерів і піратів, з честю долали труднощі. Вільям Голдінг у романі «Володарі мух» відтворив аналогічну ситуацію, але сучасні англійські діти поводилися зовсім не так, як їхні юні

співвітчизники у вигаданій історії столітньої давності.

«Острів Баллантайна був островом ХІХ ст., – пояснював з часом В. Голдінг, – мій же мав бути островом XX ст. …Одна з наших вад – віра в те, що зло перебуває десь в іншому місці і притаманне іншій нації… Я знаю, чому так сталося в Німеччині. Я знаю, це могло статися в будь-якій країні».

Герої роману Голдінга спочатку намагаються збудувати на острові справедливе й розумне суспільство за демократичними законами. Але умови існування, голод та злигодні не згургували дітей, а пробудили в них звірячі інстинкти. Виховані, освічені англійські діти під

впливом обставин зробилися жорстокими, безжалісними.

Голдінг вустами Володаря мух стверджує, що зло – вроджена якість людини, невіддільна часточка будь-якої особистості. На думку письменника, найважчим дня людини є повсякчасна боротьба з цим диявольським началом, що штовхає на безглузді та страшні вчинки, яким не може бути логічного пояснення. Саме таким злочином, до якого були причеті всі, стала загибель Саймона.

Саймон – улюблений герой Голдінга. У ньому жило природне світле відчуття істини. Саме Саймон з власної ініціативи пішов на гору, де причаїлося зло, щоб з’ясувати його сутність. Саймон єдиний щиро жив задля товаришів: будував курені, обстежував острів, намагався дізнатися про таємницю звіра й поспішав донести її колишнім своїм друзям. Та вони вже стали зграєю – темною і безликою. Одкровення маленького месії не могли бути почуті в ревищі натовпу. Замість того, щоб знищити звіра в собі, вчорашні товариші вбили Саймона.

Роман «Володар мух» сповнений трагізму, але письменник вірить у те, що людина здатна боротися зі своєю внутрішньою пітьмою. На мою думку, автор намагався переконати кожного читача в тому, що зло дрімає і може прокинутися в людині, але людина повинна знайти в собі сили впоратися з ним, залишитися доброю та порядною.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Протест проти байдужості та жорстокості у романі Голдінга «Володар мух»