Образ Ноздрева в поемі М. В. Гоголя “Мертві душі”

В образі Ноздрева Гоголь представляє нам “брехливо-нахабний різновид вульгарності”. Витоки цього образу йдуть в комедії Арістофана і Плавта, в західноєвропейську літературу. Проте багато в цьому образі і чисто російського, національного. Подібний тип був відмічений вже Пушкіним в романі “Євгеній Онєгін”.

Мій брат двоюрідний, Буянять

У пуху, в картузі з козирком

(Як вам, звичайно, він знайомий)…

Основні риси вдачі Ноздрева – це нахабство, хвастощі, схильність до бешкету, енергійність і непередбачуваність. Гоголь

помічає, що люди подібного типу завжди “балакуни, кутилы, лихачі”, в їх особах завжди видно “щось відкрите, пряме, молодецьке”, вони відчайдушні гравці, любителі погуляти. Вони товариські і безцеремонні, “дружбу заведуть, здається, навік; але завжди майже так трапляється, що той, що подружився поб’ється з ними того ж вечора на дружній гулянці”.

Розкриваючи образ Ноздрева, Гоголь майстерно використовує різні художні засоби. Передусім, виразний сам портрет героя. “Це був середнього зросту, дуже непогано складений молодець з повними рум’яними щоками, з білими як сніг зубами і чорними як смолу

бакенбардами. Свіжий він був, як кров з молоком; здоров’я, здавалося, так і пирскало з обличчя його”.

Характерно, що Ноздрев має привабливу зовнішність, фізичну силу, він сміється “тим дзвінким сміхом, якою заливається тільки свіжа, здорова людина.”. Тут в поемі виникає мотив росіянина богатырства. “Історичну, фольклорну і літературну традиції увібрав в себе один з провідних мотивів “Мертвих душ” – російське богатырство, що грає роль позитивного ідеологічного полюса в поемі”, – писала Е. А. Смирнова.

Портретування героїв “у світлі мотиву росіянина фізичного богатырства як в його прямому, так і в травестийном сенсі” було відмічено В. А. Недзвецким.

І в окресленні Ноздрева ми спостерігаємо комічне зниження цього мотиву. Контраст між його зовнішнім виглядом і внутрішнім виглядом величезний: життя героя безглузде, “подвиги” цього “багатиря” не йдуть далі карткового шахрайства або бійки, що чинить на ярмарку.

Сам мотив “разгулья молодецького”, “широкої російської душі”, присутній у Гоголя упродовж усього оповідання, комічно знижується в образі Ноздрева. Як помічає дореволюційний дослідник, Ноздрев – це лише “видимість широкої натури. Він найменше може претендувати на визнання його “широкою натурою”: нахаба, п’яниця, брехун, він в той же час боягуз і абсолютно нікчемна людина”.

Характерний і пейзаж, що обрамляє епізод відвідування поміщика Чичиковым. “Ноздрев повів своїх гостей полемо, яке у багатьох місцях складалося з купини. Гості повинні були пробиратися між перелогами і взброненными нивами… У багатьох місцях їх ноги видавлювали під собою воду, до такої міри місце було низьке. Спочатку вони було береглися і переступали обережно, але потім, побачивши, що це ні до чого не служить, брели прямо, не розбираючи, де велика, а де менший бруд”.

Пейзаж цей говорить про засмучене господарство поміщика і одночасно символізує безладність Ноздрева.

Так, вже спосіб життя героя позбавлений якої-небудь впорядкованості. Господарство поміщика повністю прийшло до занепаду. У стайні його порожні стійла, водяний млин без порхлицы, у будинку безлад і занедбаність. І тільки псарня у нього у хорошому стані. “Серед собак Ноздрев…абсолютно як батько серед сімейства”, – помічає Гоголь. Це порівняння задає в оповіданні тему “лихослів’я” героя. Як помічає С. Шевырев, Ноздрев “дуже схожий на собаку: без причини в один і той же час і гавкає, і обгризається, і пеститься”.

Герой схилений до брехні, обманів, порожнього базікання. Він може запросто обмовити, оббрехати людину, розпустити про неї плітку, “небилицю, безглуздіше за яку важко вигадати”. Характерно, що бреше Ноздрев без видимого приводу, “з любові до мистецтва”. Так, придумавши історію з губернаторською дочкою, він продовжує брехати і далі, вплутуючи і себе в цю історію. Причина цього проста: Ноздрев розумів, що “міг таким чином накликати біду, але мови ніяк вже не міг притримати.

Втім, і важко було, тому що видалися самі собою такі цікаві подробиці, від яких ніяк не можна відмовитися…

Схильність до обманів і шахрайства проявляється в нім і під час карткової гри. Тому гра часто закінчується бійкою: “били його чобітьми, або ж задавали передержку його густим і дуже хорошим бакенбардам.”.

Характер героя, його інтереси і спосіб життя відбиті і в інтер’єрі його будинку. У кабінеті Ноздрева немає книг і паперів, зате висять шаблі, рушниці, турецькі кинджали і трубки різного роду – “дерев’яні, глиняні, пенковые, обкурені і необкурені, обтягнуті замшею і необтягнуті”. У цьому інтер’єрі символічний один предмет – шарманка, в якій є “одна дудка, що дуже жвава, така, що ніяк не хотіла угамуватися”. Ця виразна деталь символізує характер героя, його невгамовність, невгамовну енергію.

Ноздрев незвичайно “активний”, енергійний, верткість і жвавість характеру штовхають його на нові і нові “підприємства”. Так, він обожнює мінятися: рушниця, собака, коні – все ураз стає предметом обміну. Якщо у нього з’являються гроші, то на ярмарку він тут же накуповує “всякої всячини”: хомутів, курильних свічок, родзинкам, тютюну, пістолетів, оселедців, картин, горщиків і тому подібне. Проте придбані речі рідко довозяться до будинку: цього ж дня він може все програти.

Ноздрев дуже послідовний у своїй поведінці і під час купівлі-продажу мертвих душ. Він тут же намагається продати Чичикову жеребця, собак, шарманку, потім затіває обмін бричками, гру в шашки. Помітивши шахрайство Ноздрева, Чичиков відмовляється грати. І далі “історична” людина чинить скандал, бійку, і тільки поява у будинку капітана-справника рятує Чичикова.

Характерна і мова Ноздрева, його манери. Він розмовляє голосно, емоційно, часто скрикуючи. Мова його дуже строката і різноманітна по своєму складу.

Крім того, варто відмітити статичність цього образу. Гоголь дає характер Ноздрева тим, що вже склалися, готовим, передісторія цього характеру для читача закрита, упродовж оповідання з героєм не відбувається яких-небудь внутрішніх змін. Проте, як помічає К. Аксаков, така “нерухомість” образу природна для епічного твору.

Таким чином, створений Гоголем характер – хвалька, базіку, лихача, кутилы, гравця, бешкетника і сперечальника, любителя випити і видумати щось – колоритний і легко впізнанний. Герой типовий, і в той же час, завдяки ряду деталей, особливих дрібниць, письменник зумів підкреслити його індивідуальність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Образ Ноздрева в поемі М. В. Гоголя “Мертві душі”