Образ Манілова в поемі М. В. Гоголя “Мертві душі”
Галерея поміщиків в поемі “Мертві душі” відкривається образом Манілова. Це перший персонаж, до кого Чичиков звертається з проханням про мертві душі. Чим же визначається “першість” Манілова? Відоме висловлювання Гоголя, що герої у нього слідують один вульгарніше за інше. Виходить, що Манілов в поемі є першим, самим меншим, міра моральної деградації.
Проте сучасні дослідники тлумачать черговість появи поміщиків в “Мертвих душах” в іншому сенсі, ставлячи у відповідність перший том поеми Гоголя першої частини “Божественної
Крім того, як помічає Ю. Манн, першість Манілова визначається і особовими рисами героя. Мрійливість і романтичність Манілова вже на самому початку поеми створюють різкий контраст аморальній авантюрі Чичикова.
Є тут і ще одна причина. На думку І. П. Золотусского, “всякий раз, коли Чичиков зустрічається з ким-небудь з поміщиків, він здійснює огляд своїх ідеалів. Манілов – це сімейне життя, молодичка, дітки.”. Ця “частина” чичиковского ідеалу – якраз те краще, що є в “грубо-матеріальній” мрії героя про достаток і комфорт. Тому історія пригод Чичикова розпочинається
Образ цей в поемі статичний – з героєм не відбувається ніяких внутрішніх змін упродовж усього оповідання. Основні якості Манілова – сентиментальність, мрійливість, надмірне добросердя, чемність і ввічливість. Це те, що мабуть, що лежить на поверхні. Саме ці риси підкреслені в описі зовнішності героя.
Манілов “був людина видна, риси обличчя його були не позбавлені приємності, але в цю приємність, здавалося, занадто було передано цукру; у прийомах і оборотах його було щось запобігливе розташування і знайомства. Він посміхався принадно, був белокур, з блакитними очима”.
Проте далі Гоголь переходить до опису внутрішнього світу Манілова, і перше враження від “приємності” поміщика у читача знімається. “У першу хвилину розмови з ним не можеш не сказати: “Яка приємна і добра людина”! У наступну потім хвилину нічого не скажеш, а в третю скажеш: “Чорт зна, що таке”! – і відійдеш чимдалі; якщо ж не відійдеш, відчуєш нудьгу смертельну. Від нього не дочекаєшся ніякого живого або хоч навіть зарозумілого слова, яке можеш почути майже від всякого, якщо торкнешся предмета”, що задирає його.
З часткою іронії автор перераховує традиційні “інтереси” поміщиків : пристрасть до борзих собак, музика, гурманство, просування по службі. Манілова ж нічого не цікавить в житті, він не має ніякого “завзяття”. Говорить він дуже мало, він часто думає і роздумує, але про що – “хіба богові…відомо”. Так чітко вичленяють ще декілька характерних властивостей цього поміщика – невизначеність, байдужість до всього, інертність і інфантилізм життєвого сприйняття.
“Є рід людей, – пише Гоголь, – відомих під ім’ям: люди так собі, ні те, ні се, ні в місті Богдан, ні в селі Селіфан.”. Саме до цього типу людей відноситься Манілов.
“Неоформленість, розпливчатість” внутрішнього світу героя письменник підкреслює характерним пейзажем. Так, погода того дня, коли Чичиков приїхав до Манілова, вкрай невизначена: “День був не те ясний, не то похмурий, а якогось світло-сірого кольору, який буває тільки на старих мундирах гарнізонних солдатів.”.
У описі панської садиби нам відкриваються нові риси Манілова. Тут вже ми бачимо людину, що претендує на “вченість”, “культурність”, “аристократизм”, проте Гоголь не залишає читачам ніяких ілюзій із цього приводу: усі спроби героя здаватися освіченим і витонченим аристократом вульгарні і безглузді.
Так, будинок Манілова коштує “одинаком на юру, тобто на підвищенні, відкритому усім вітрам”, зате гора, на якій стоїть садиба, “одягнена підстриженим дерном”, на ній “розкидані по-англійськи дві-три клумби з кущами бузків і жовтих акацій”. Неподалік видніється альтанка “з дерев’яними блакитними колонами” і написом “Храм відокремленого роздуму”. А поряд з “храмом” зарослий, покритий зеленню ставок, по якому, “картинно підібравши сукні і підтикається з усіх боків”, бредуть дві баби, тягнучи за собою порваний бредень.
У цих сценах вгадується гоголевская пародія на сентиментальні повісті і романи.
Ті ж претензії на “вченість” вгадуються і в старогрецьких іменах, якими Манілов нагородив своїх дітей – Алкід і Фемистоклюс. Проте поверхнева вченість поміщика тут обернулася відвертою дурістю: навіть Чичиков, почувши ці імена, випробував деяке здивування, легко собі уявити і реакцію маєтних жителів.
Проте старогрецькі імена тут – не лише яскрава характеристика Манілова. “Алкід” і “Фемистоклюс” задають в поемі тему історії, мотив богатырства, який є присутнім упродовж усього оповідання. Так, ім’я “Феми-стоклюс” нагадує нам про Фемистокле, державному діячі і полководцеві з Афін, який брав блискучі перемоги у боях з персами. Життя полководця було дуже бурхливим, насиченим, повним значних подій(на тлі цієї героїчної теми ще помітніше стає бездіяльність, пасивність Манілова).
“Незавершеність натури” Манілова(природа неначе зупинилася на “приємній” зовнішності героя, “не доповівши” в нього характеру, темпераменту, життєлюбності) позначається і в описі його домашньої обстановки.
У всьому у Манілова – незавершеність, що створює дисгармонію. Ряд деталей інтер’єру свідчить про схильність героя до розкоші і вишуканості, проте в самій схильності цій все та ж незавершеність, неможливість довести справу до кінця. У вітальні Манілова стоять “прекрасні меблі, обтягнуті чепурною шовковою матерією”, яка коштує “дуже недешево”, але на два крісла її бракує, і крісла коштують “обтягнуті просто рогожею”.
Увечері на стіл подається “чепурний свічник з темної бронзи з трьома античними граціями”, а поряд з ним ставиться “простий мідний інвалід, що кульгавий, такий, що згорнувся на сторону і увесь в салі.”. Ось вже два роки герой читає одну і ту ж книгу, дійшовши лише до чотирнадцятої сторінки.
Усе зайняття поміщика безглузде і безглузде, так само як і його мрії. Так, провівши Чичикова, він мріє про величезний будинок “з таким високим бельведером, що можна звідти бачити навіть Москву”. Але кульмінацією образу Манілова є “гірки вибитої з трубки золи, розставлені не без старання дуже красивими рядками”. Як і усі “благородні пани”, Манілов палить трубку. Тому в кабінеті його – своєрідний “культ тютюну”, який насипаний в картузи, і в табашницу, і “просто купою на столі”.
Так, Гоголь підкреслює, що “супроводження часу” Манілова абсолютно нікчемно, безглуздо. Причому безглуздя це помітне навіть при зіставленні героя з іншими поміщиками. Нам важко представити за подібним зайняттям(розміщення гірок золи красивими рядками) Собакевича або Коробочку.
Мова героя, “делікатна”, витіювата, повністю відповідає його внутрішньому вигляду. Обговорюючи з Чичиковым продаж мертвих душ, він цікавиться, чи “не буде ця негоция невідповідною цивільним постановам і подальшим видам Росії”. Проте Павлу Івановичу, що додав до бесіди два-три книжкові обороти, вдається переконати його в досконалій законності цієї угоди – Манілов дарує Чичикову селян, що померли, і навіть оформлення купчої бере на себе.
Таким чином, портрет героя, його мова, пейзаж, інтер’єр, навколишнє оточення, деталі побуту оголяють суть характеру Манілова. При найближчому розгляді стає помітною примарність його “позитивних” якостей – чутливості і сентиментальності. “Почуття його напрочуд маленьке і нікчемне, і скільки б він не марнував його, від цього нікому ні тепло ні холодно.
Його люб’язність – до послуг всякого, як і його доброзичливість, але не тому, що він дійсно має таку люблячу душу, а тому що вони йому нічого не коштують – це просто манера… Його почуття – не справжні, а тільки їх фікція”, – писав дореволюційний дослідник Гоголя.
Таким чином, Манілов не оцінює людей з точки зору критеріїв добра і зла. Оточення просто потрапляє в загальну атмосферу добросердя і мрійливості. По суті, Манілов індиферентний до самого життя.