Людина й природа у баладі “Лісовий цар”

Йоганн Вольфганг Гете у своїй баладі “Лісовий цар” розповів нам про страх, що випробовують деякі люди перед невідомими явищами природи. Особливо це було поширено раніше, в античний час і в середні століття. Але й у часи Гете ще багато з людей боялися природних явищ. Вони були дуже марновірні, для них усе було пов’язане з божественними силами: блискавка, гроза, бурячи й багато чого іншого. Особливо люди боялися ліси. У кожній хащі, на їхню думку, водилися різні казкові істоти: добрі й злі. От і маленькому хлопчикові, що скакав через ліс на

коні з батьком, здавалося, що в лісі живе якийсь “лісовий цар”. І що він хоче його схопити й забрати до себе. У кожному кустике, у кожному дереві хлопчикові чудиться погроза.

Шелест вітру в галузях він приймає за голос “лісового царя”. Дитині здається, що він всіма способами намагається затягти його до себе: “Рідний, лісовий цар із мною говорить: Він золото, перлини й радість обіцяє”. Крім “золота й перлин” “лісовий цар” обіцяє йому солодкий сон:

“До мене моя дитина!
У дуброве моєї Довідаєшся прекрасних моїх дочок;
При місяці будуть грати й літати,
Граючи, літаючи, тебе присипляти”.

Незважаючи

на всі угоди батька, хлопчик боїться. Йому здається, що його от-от схоплять і що батько його не зможе врятувати: “Рідний, лісовий цар нас хоче наздогнати; Уж от він: мені задушливо, мені важко дихати”. Їздець зляканий не скакає, летить; Дитина тужить, дитина кричить. Як не поспішав батько, син умер у нього на руках. Коли вони прискакали нарешті додому, те було вже пізно. Марновірний страх людини перед природою робить його слабким і беззахисним. Я думаю, що маля менше боялося б лісу, якби його не лякали з дитинства страшними історіями про нього. Якби його з дитинства привчали до того, що природа не ворог, а друг людині. Тоді б, я впевнена, він пересилив би свій страх і повірив би своєму батькові. І все було б інакше.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Людина й природа у баладі “Лісовий цар”