Короткий зміст повести Мати Горького М. Ю
Початок XX століття. Фабричне селище – темний, жебрак, брудний. Все життя мешканців селища зосереджені навколо фабрики: ще до світанку гудок скликає всіх на роботу, важку, виснажливу, що не приносить ні радості, ні грошей… Увечері в робітників уже немає ні на що сил – хіба що напитися Горелки так повалитися спати. У свята вуж обов’язково п’ють, буває, ще й б’ються. Ниловна – героїня роману – звикла до такого життя.
Син її Павло збирається жити так само, як і батько, – працювати й випивати. Однак, коли батько намагається
По суботах у будинку Павла починають збиратися революціонери, його товариші. Вони читають книги, співають революційні пісні,
От Наташа – заради переконань вона залишила свою забезпечену сім’ю, стала працювати вчителькою От Микола Іванович – серйозна людина, йому є про що розповісти робітникам. От Сашенька – худенька й бліденька, вона теж пішла із сім’ї, тому що вирішила присвятити себе справі робітників, а батько її поміщик. Ниловна зірким своїм серцем помічає, що між цією дівчиною і її сином – теперішня любов. Але молоді люди вирішили не створювати сім’ю, тому що це перешкодить справі революції – адже турбота про квартиру, про дітей відволіче їх від головного і єдиного Другим сином для Ниловни стає Андрій Знахідка – “чуб з Канева” .
Андрій – підкидьок, рідної матері не знає. А от прийомну матір йому нагадує Ниловна – така ж добра. Андрейласково кличе Ниловну “ненько” і з радістю переселяється жити до Власовим.
На фабриці з’являються листівки з викриттям існуючі будуючи Ці листівки призивають робітників згуртуватися в боротьбі за справедливість. Мати розуміє, що це діяльність її сина і його товаришів. Незабаром у будинок Власових приходять із обшуком. Нічого забороненого не знаходять – книги й листівки заховані в надійному місці.
Але Андрія все-таки заарештували. Важливий епізод у повісті – “болотна копійка”. І без того злиденних, робітників оподаткували: з кожного заробленого рубля – одну копійку на осушення боліт Павло пише замітку в газету й відправляє мати в місто – віднести її.
Нехай усі довідаються про нові побори! Сам же він очолює стихійний мітинг на фабриці. Він вимагає скасування нового податку. Однак по першому ж наказі директора всі що мітингують розходяться по своїх місцях Павло засмучений, тому що йому не довіряють, він, мабуть, ще занадто молодий. Уночі жандарми ведуть Павла.
До Ниловне приходить один зі членів кружка, Єгор Іванович. Він говорить, що крім Павла арештовано ще біля п’ятдесятьох робітників Якби листівки продовжували поширювати на фабриці, то обвинувачення проти Павла могли визнати необгрунтованими. Ниловна береться поширювати прокламації. Вона наймається в підручні до знайомої торговки обідами – і її не обшукують, як всіх інших. Хто ж може подумати, що листівки поширює баба!
На самому початку діяльності Ниловной керує тільки материнська любов і бажання врятувати сина, але поступово вона розуміє, що “діти, кров наша, ідуть за правду для всіх! “. Андрія й Павла випускають із в’язниці, і вони відразу починають готуватися до першотравневої демонстрації. На площі збирається народ. Павло із червоним прапором у руках відкрито заявляє, що сьогодні представники соціал-демократичної робочої партії піднімають прапор робочої правди.
Колона демонстрантів рухається по вулицях селища, але назустріч виходить ланцюг солдатів. Колона зім’ята, Павло й Андрій арештовані Ниловна підбирає прапор і йде з ним додому, міркуючи про правоту справи своїх дітей – вона вже всіх революціонерів уважає своїми дітьми. Після арешту Павла Ниловна перебирається в місто до Миколи Івановичу (так було заздалегідь застережене з Павлом і Андрієм), вона веде його нехитре господарство й поступово усе активніше включається в революційну роботу. Разом із сестрою Миколи Івановича, Софією, Ниловна, переодягшись те прочанкою, то торговкою, роз’їжджає по селах і веде агітацію вже серед селян.
Єгор Іванович умирає. Його похорон стихійно перетворюються в мітинг і переростають у сутичку з поліцією. Ниловна відвозить із цього побоїща пораненого юнака й доглядає за ним Мати відвідує сина у в’язниці і їй вдається передати Павлу записку з реченням втечі, ініціатором якого виступила любляча його Сашенька.
Однак Павло відмовляється – для нього важливо виступити на суді. На суд допускають тільки родичів, щоб виступу підсудних не були почуті народом. Засідання йде “по протоколі” : метушливо, швидко – всі вже вирішено заздалегідь.
Однак усіх струснуло натхненне мовлення Павла: соціалісти – не бунтівники, вони – революціонери, вони коштують за народ, за працю, рівний і обов’язковий для всіх. Боротьбу не зупиниш арештами, боротьба – до перемоги! Суддя зараховує вирок, він однозначний: всі підсудні посилаються на поселення Сашенька збирається подавати прохання, щоб її в посилання відправили разом з Павлом. Мати обіцяє приїхати до них – няньчити онуків.
Кривдно, що мовлення Павла не було почуто народом. Микола Іванович знаходить вихід: надрукувати її й поширити! Ниловна викликається відвезти прокламації в іншій місто На вокзалі вона зауважує шпику, той обвинувачує її в злодійстві й пропонує пройти в ділянку. Ниловна відкриває валіза й починає розкидати в юрбі листівки: “Це – мовлення мого сина! Він – політичний!
” Жандарми оточують матір, один з них вистачає неї за горло… Ниловна хрипить, не в силах продовжувати своє мовлення. Чи залишилася жива ця героїчна жінка, втілення материнської жертовної любові – не тільки до сина, але й до всім знедоленим людям? У повісті ми не знаходимо відповіді