Історія і доля людини: Айвенго, його відданість, чесність, благородство (за романом В. Скотта “Айвенго”)

Роман Вальтера Скотта “Айвенго” – роман історичний, тобто провідну роль у ньому відіграє сама історія, її таємниці, колорит певного часу. В романі беруть участь справжні історичні постаті, причому відомі й значущі (король Ричард Ле­вине Серце, Робін Гуд). Інші герої, хоча й створені уявою автора, живуть, вою­ють, кохають і тужать у той самий час, тобто живуть за законами своєї епохи. Який же час змальовано в романі?

Відкривши роман, ми поринаємо в епоху раннього середньовіччя, XII століт­тя. Англія того часу переживала суворі часи. Переможці

й володарі країни нормани принижували, вважали саксів не гідними ні прав, ні поваги. Навіть мова саксів вважалась нижчою, ніж норманська. Сакси ж не бажали змиритись із та­ким становищем і постійно ворогували із завойовниками. Батько Айвенго, благородний Седрик Сакс був одним з тих, хто не втрачав надії повернути Англію саксам. Заради цієї мети він навіть посварився з єдиним сином.

У той же час феодали жорстоко гнобили кріпаків, чинили в своїх замках беззаконня, а інквізиція мала величезну силу. Дивом не була спалена живою Ребека, яку надумали оголосити відьмою.

Король Ричард Левине Серце боровся за сильну

королівську владу з непокірни­ми баронами й герцогами. Він прагнув припинити міжусобиці, що спустошували країну, і тому його підтримували селяни. Під час відсутності короля Ричарда в кра­їні його брат принц Джон прибрав до рук владу й безчинствував, презирливо та зневажливо поводячись навіть зі знатними саксами. Тому на бік законного й більш прогресивного короля Ричарда стають не тільки простолюдини, а й деякі знатні сакси, які теж прагнуть порядку в країні. Один з них – Вілфред Айвенго.

Із самого початку твору ми дізнаємося про те, що батько вигнав Айвенго і по­збавив спадщини за те, що юнак не погодився зрадити своє кохання. Багатий спадкоємець, вельможна особа, Вілфред став злиднем, пішов воїном у далекі не­безпечні походи, але залишився вірним своїй Ровені.

Сакс за походженням, Айвенго вступає до війська короля Ричарда Левине Серце. В далеких краях розноситься слава про відвагу, бойову вправність, мужність Айвенго. І хоч король Ричард був норманом, але, вступивши до його війська, Айвенго віддано служив йому. Ніколи, навіть у найважчих ситуаціях, Айвенго не зраджує свого короля, свою кохану, своїх друзів.

Айвенго вражає нас і своєю людяністю, не притаманною його суворому ча­су. Він зглянувся на єврея Ісака, посадивши його за стіл, він не дозволив злодіям пограбувати іновірця. Айвенго, іще не одужавши після страшних ран, ризикує життям заради порятунку Ребеки, яка допомогла йому вижити.

Під час поєдинку Айвенго не скористався слабкістю суперника. Він повівся шляхетно й благородно, як належить справжньому лицареві. Айвенго прагне перемоги, але перемоги гідної, здобутої в чеснім бою. І завдяки своїй мужності та вправності, майстерності та звитяжності Айвенго завжди перемагає.

Здається, якщо ті часи давно минули, то й повчитись у них нічого. Але це не так. У нашому сучасному житті багато хто вважає, що понад усе в житті – гроші. Або що досягати своєї мети можна будь-якими способами. Але їм заперечує героїчний образ лицаря Айвенго. Він вражає читача мужністю, безкорисливістю, кра­сою своїх вчинків.

Я гадаю, що ті, хто прочитав цей роман, ті, кого приваблює образ головного ге­роя, ті, хто намагається бути схожими на Айвенго, багато про що замисляться. Після зустрічі з Айвенго соромно стає брехати, соромно зраджувати, хочеться бути та­ким же красивим у всіх своїх вчинках, як і він. Я вважаю, якщо роман і його герой пробуджують у читачеві найкращі прагнення, то це хороший роман і чудовий герой.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Історія і доля людини: Айвенго, його відданість, чесність, благородство (за романом В. Скотта “Айвенго”)