Твiр-мiнiатюра “Нацiональний та iсторичний колорит роману В. Скотта “Айвенго””

Англійський письменник Вальтер Скотт, який став засновником жанру історичного пригодницького роману, народився у Шотландії і з раннього віку цікавився історією своєї батьківщини, народними переказами і легендами про жорстоку родову помсту, кровавий розбрат і військові подвиги.
Перед тим, як писати черговий роман, письменник дуже уважно і старанно вивчав історичні документи, які свідчили о подіях того часу, про який збирався розповідати В. Скотт. Він знайомився з пам’ятками, костюмами і звичаями тієї епохи, бо вважав, що для створення

справжнього історичного роману потрібна якнайбільша правдивість і точність в описі персонажів та подій. Таким чином був створений і найбільш видатний роман англійського письменника “Айвенго”, який був написаний у 1820 році.
Цей захоплюючий твір переносить читача у Англію середньовіччя, а якщо бути точніше, то події в романі припадають кінець XII століття і пов’язані з поверненням у країну короля Ричарда І, якого в народі назвали Левове Серце, після його тривалої відсутності в Англії. У цей час він вів боротьбу зі своїм братом Джоном, який намагався захопити престол, та з норманськими баронами і феодалами,
які захищали свою незалежність і привілеї від влади короля. Саме в цьому полягав політичний конфлікт роману. Але вся справа, скоріш усього, не в політичному, а в національному питанні, оскільки в той же час велась активна визвольна боротьба корінного саксонського населення проти норманських завойовників. К слову сказати, вони й досі не можуть змиритися з владою норманів. До того ж, у романі ярко зображені представники простого народу, який був доведений до повних злиднів і розорення, що змусило стати їх розбійниками, але розбійниками, які нападали та грабували лише представників знаті. Але виключним роман В. Скотта стає завдяки тому, що в ньому автор надзвичайно яскраво представляє національний колорит стародавньої Англії.
Зі сторінок твору перед нами постає країна, яка одночасно охоплена і політичними міжусобицями, і національним розбратом, і соціальними негараздами у феодально-монархічному суспільстві. Англія в той час ще не має ні спільної мови, ні єдиної нації, ні реального та міцного державного устрою. Цивілізованою та міцною країною Англія стане лише багато років потому.
Діючими особами роману є реальні історичні персонажі, наприклад, Ричард Левове Серце та принц Джон, судьба яких у творі тісно переплітається з судьбою вигаданих героїв, серед яких і сам Айвенго. Ми не можемо не захоплюватися мужніми, шляхетними і чесними вчинками Айвенго та його друзів, не можемо не насолоджуватися точним і максимально реалістичним зображенням побуду самих різних прошарків населення середньовічної Англії. Разом із тим В. Скотт вдало висвітив життя негативних героїв роману, побутові та особисті підробці їхнього життя. Ці підробці наглядно показують непомірну розкіш їхнього життя та їх безмежну владу, яку вони використовують не на користь людям, а проти них.
Не має сумніву, що більшість позитивних героїв роману “Айвенго” в деякій мірі ідеалізовані, але на то він і роман. Усі недоліки людських характеристик автор в повній мірі компенсує точним описом усіх, самих дрібних подробиць життя та побуту Англії того часу. Саме ці підробці дали смогу В. Скотту максимально наблизити події цього пригодницького історичного роману до подій, які відбувались у ті часи насправді.
“Коли ми читаємо історичний роман Вальтера Скотта, то ми ніби стаємо сучасниками епохи, громадянами країни, у якій відбувається дія роману” – з цими словами видатного критика В. Г. Бєлінського досить важко не погодитись.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Твiр-мiнiатюра “Нацiональний та iсторичний колорит роману В. Скотта “Айвенго””