Едгар Аллан По (1809-1849)

Класик “короткого оповідання”, відомий американський письменник, основоположник наукової фантастики і детективного жанру, визначний критик Едгар Аллан По народився в м. Бостоні у сім’ї мандрівних акторів. Залишившись у ранньому дитинстві сиротою, він був усиновлений багатим комерсантом Алланом. Початкову освіту одержав в Англії, продовжив її у класичній школі, а потім в університеті на батьківщині. У юнацькі роки його цікавила математика, астрономія, медицина.

Але через нестаток засобів до існування університет довелося залишити.

Схильність до літературних занять стала причиною того, що вітчим відмовив йому в матеріальній допомозі. Деякий час навчався у військовому училищі, займаючись точними науками, потім звернувся до журналістики, яка стала його основним джерелом існування, і літературної творчості. У 1827 р. вийшов перший збірник віршів. За роки життя Е. По опублікував чотири книги поезій.

Перші оповідання Едгара По з’явились у 1832 р., визнання ж прийшло з твором “Рукопис, знайдений у пляшці”. Новелістика По умовно може бути поділена на дві основні тематичні групи. Перша з них – це твори гумористичного, сатиричного, іронічного

забарвлення (“Сторінки з життя знаменитості”, “Не закладай чорту своєї голови”, “Окуляри” та ін.). У них часто звучать пародійні ноти і навіть самопародія. Деякі з гуморесок і пародій тісно пов’язані з реаліями американського життя, гонитвою за грошима, культом успіху за всіляку ціну і т. д. Закони американської преси Едгар По знав дуже добре, бо все життя змушений був заробляти на існування працею в газетах і журналах. Деякі з них він редагував, там друкував свої художні твори, статті, рецензії тощо.

Другий напрям у новелістиці становлять оповідання трагічного, а подекуди й містичного забарвлення, в яких йдеться про страшне, загадкове, дивне (“Рукопис, знайдений в пляшці”, “Уїльям Уїльсон”, “Чорний кіт”, “Король Чума”, “Провалля і маятник” тощо). Ці романтичні твори сповнені екстравагантного і дивного, гротескного і гіперболізованого, страхітливого й хвилюючого. У деяких таємничих сюжетах загадка, навколо якої нагнічується атмосфера їіез’ясованого жаху, розв’язується матеріалістично, а іноді так і залишається нерозкритою. Персонажі По наділені нечуваною красою або небувалою огидністю, вони страждають від дивних хвороб, перебувають у рідкісних фізичних і психологічних станах, притягуючи увагу своєю незвичайністю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Едгар Аллан По (1809-1849)