Дума про хліб

Ця тема – водночас проста і складна. Проста, бо немає людини, яка б не могла сказати, що таке хліб. Складна, бо надто символічною є ця річ для всіх нас.

Далі треба писати, що без хліба людина не проживе. Проблема в тому, який хліб мати на увазі. Так, хліб входить до денного раціону, мабуть, 90 % землян і в багатьох мовах символізує їжу як таку. Але дуже небезпечно зупинятись тільки на житньому чи пшеничному хлібі. Думаю, тут треба говорити власне про людське щастя.

Найщиріші уявлення про щастя зустрічаємо у святкових побажаннях, коли зичать,

щоб був:

Мир на землі та Хліб на столі.

Це правда, та не вся. Приклад сучасних розвинених держав доводить, що й надмір хліба на столі не робить людину щасливою. Більше того, як стверджує статистика, найбільший відсоток самогубців у світі приходиться на американських мільйонерів – людей, які могли б кожний прогодувати кілька областей, а то й маленьку державу! Чому ж ці люди йдуть із життя?

“Не хлібом самим буде жити людина…”. Наскільки правильні слова! Скільки суспільних експериментів (наприклад, соціалізм у СРСР та Китаї) провалилося через неврахування цього. Неправда, що у здоровому тілі – здоровий дух.

Радше, навпаки. Залізне здоров’я і тугі м’язи ще нікого не врятували від страху за життя рідних, невизначеного майбутнього, незнання цілі у житті, не навчили справжніх людських відносин. У багатьох тюрмах спостерігають ситуацію, коли кремезні “бугаї” виструнчуються перед худорлявими “авторитетами”, які беруть гору тільки силою духу. Та й у фізичному світі те ж саме – смерть приходить тоді, коли із сильного тіла виходить невидиме життя. І тут уже нічого заподіяти неможливо.

Людині для повноцінного існування духовний хліб потрібен так само, як і фізичний. Культура, освіта, переконання, внутрішня шляхетність, чуйність і такт – усе це потрібне гармонійній особистості. Але найбільше людині потрібен Хліб життя, Слово Боже. Довгі роки ми спочатку відкрито воювали з ним, а потім просто замовчували, прикриваючись розмовами про необхідність “бути як всі”, “головне – без крайнощів і збочень”, “це – моя особиста справа…”. Тепер – унікальний час свободи і права вибору. Ніщо так не змінює людину на краще, ніж наслідування біблійних ідеалів.

Ми – свідомі особистості й не можемо ухилятися від складних рішень тільки тому, що “так роблять усі”, а “так не робить ніхто”. Настав час власної відповідальності. Для щастя потрібен хліб фізичний, але духовний – необхідний.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)У чому сенс життя жінки.
Дума про хліб