Дума про Марусю Богуславку: вічна проблема вибору
Кожна людина прагне внутрішньої гармонії. Але навряд чи така гармонія досяжна. Часто трапляються ситуації, коли всередині особи точаться суперечки. Я розумом та серцем, між любов’ю до себе і альтруїзмом, між обов’язком перед Батьківщиною й особистими інтересами. На жаль, не так часто люди виходять гідно з цієї ситуації. Проблема вибору в найширшому розумінні – проблема насправді вічна і дивно, що навіть у найдавніших текстах народного епосу ця проблема такі освітлена. Народні думи – окремий особливий жанр. Це тексти, що виконувались
Дума про Марусю Богуславку – це твір водночас і про історичні події, складний вибір. Текст думи не оповідає
Символічно, що описані події відбуваються на Великдень. А ще, як не дивно вчинок Марусі не виглядає “героїчним”. Не шокує, не дивує, як усе героїчне. А видається природнім, це знайоме, мабуть, кожному читачеві. Напевно, це символізує той самий “голос крові”. І Маруся не повертається додому разом з визволеними, вона навіть просить батьків, щоб не викупляли її з неволі:
Бо вже я потурчилась, побусурменилась Для роскоші турецької, для лакомства нещасного!
І Я бачу в цьому не душевну силу усвідомити це, адже усвідомити про себе шось подібне, мабуть, непросто, і не відсутність душевної сили повернутись, втекти, кудись. У цьому, як на мене, трагедія людини. Дивно, що, говорячи про цю думу, найчастіше тільки підкреслюють сміливий, гідний поваги вчинок дівчини, Не звертають уваги на її особисту трагедію. Відірваність від власної землі і нашу, якась приреченість жити в іншій вірі, на чужій землі… Ми не можемо цього зрозуміти через нетиповість ситуації для сучасності. Ми можемо хіба уявляти, що відчуває людина на місці Марусі. Але навіть уявляти такого не хочеться. І це – другий вибір. Мабуть, складніший, ніж перший. Шкода, що його помічають, не звертають увагу на нього, не аналізують.
Насправді тексти народної творчості здаються мені невичерпними. Скільки не перечитував таку просту за формою народну пісню, ти ніколи не помітиш усіх деталей, ніколи не збагнеш усіх нюансів тогочасної дійсності, тогочасного світосприйняття, ніколи не відокремиш всі питання, які стоять між рядками. А тим більше – ніколи не зможеш дати собі відповіді на всі ті питання, які містяться поміж рядків народних текстів. Тим цікавішою стає народна творчість. Дуже шкода, коли ці бездонні з точки зору змісту і краси тексти недооцінюють!