Захоплююча інтрига твору А. Конан Дойля “Собака Баскервілів”
Не Артур Конан Дойль відкрив світу детективи. “Батьком” детективного жанру був Едгар По – автор блискучих оповідань, у яких уперше з’явився но-шй персонаж – професійний детектив. Але зробив образ більш довершеним саме англійський письменник Артур Конан Дойль, лікар за освітою. Персонаж детектив Шерлок Холмс з’явився у письменника не одразу. Конан Дойль багато вивчав людей, їх поведінку, професійні навички. Студентом він навчався у доктора Белла, який змушував учнів робити висновок про професію та характер людини, спостерігаючи
Шерлок Холмс – цікава особистість. Він джентльмен і інтелігент, людина холоднокровна і стримана у емоціях, однак не байдужа до людей, гуманна та безкорислива. Холмс з ненавистю ставиться до проявів зла, насильства, жорстокості. Один з найцікавіших творів про Холмса – повість “Собака Баскервілів”.
Конан Дойль започаткував у своїй творчості багато прийомів, якими детективи користуються і нині. Автор послідовно показує процес мислення детекти-на, як саме розкриваються злочини. Інтрига, розкриття злочину, страшні його наслідки не є метою письменника. Конан Дойль не загострює увагу читача на жорстокості і насильстві, однак дуже уважно розглядає соціальні умови злочину. Конан Дойль безжально розправляється зі злочинцем Степлтоном, показує, що кожен, хто має злочинні наміри, особисто риє яму, в яку сам і впаде. Степлтон гине у тому болоті, яке використовував для нагнітання страху. Часто письменник жаліє злочинців – маленьких людей, доведених до відчаю жадібністю, хтивістю, лихою сильних світу сього – тих, хто і с справжніми злочинцями. Він розуміє становище Лори Лайне, яку хитро використали для заподіяння смерті одному з Баскервілів.
У оповіданнях про Шерлока Холмса змальовані майже усі соціальні верстви Англії – від міністрів до хлопчаків-жебраків з вулиці. І дуже часто хлопчаки та бідні люди бувають чесніші і добріші за представників “вищого світу”, чиновників, багатіїв, які зайняті тільки собою і своїми величезними статками. Тому друз’ Ватсон і Холмс схильні пожаліти злочинця Седдона, який ховається у болотах-саме там, де чується страшне виття міфічної Собаки Баскервілів. Детектив і йог друг розуміють, хто (Селдон чи Степлтон) справжня потвора.
Змальовуючи Холмса-професіонала, автор наділяє свого героя і звичайний ми людськими якостями. Холмс цінує дружбу з доктором Ватсоном, мовчаз ну приязність та доброзичливість міссіс Хадсон. Наділивши Холмса високії інтелектом, блискучою логікою та інтуїцією, автор дає детективові і людські риси – упертість, інколи зарозумілість, і водночас вміння визнавати свої помилки. У Холмса є і своєрідна візитна картка, за якою його впізнають в усьому світі: Холмс палить люльку. Кожний злочин для Холмса – своєрідна математична задача з багатьма неві-домими, найскладніший психологічний ребус. Холмс володіє, на погляд Конан Дойла, вищими науками, які повинна знати освічена людина – хімією, фізикою, механікою. Усі ці сухі технічні знання врівноважує любов Холмса до муч зики. Саме музика піднімає Холмса над брудним світом, зануреним у злочини, Дивні звуки скрипки, на якій грає великий детектив, дають зрозуміти, що є вщ ший світ, чистий і прекрасний. Можливо, саме завдяки усьому цьому Шерлок Холмс – великий гумані захисник справедливості, поборник моральних цінностей – улюблений пер наж читачів усього світу.