Характеристика образу Собакевича Михайла Семеновича

Собакевич Михайло Семеныч – четвертий(після Ноздрева, перед Плюшкиным) “продавець” “мертвих душ” Чичикову; наділений могутньою “природою” – в 7-ій главі скаржиться Голові палати і Чичикову на те, що живе п’ятий десяток, а не хворів жодного разу, і за це доведеться коли-небудь “заплатити”; апетит відповідає його могутній натурі – в тій же главі описано “поїдання” їм осетра в 9 пудів.

Саме ім’я, багаторазово обігране оповідачем(Собакевич нагадує “середньої величини ведмедя; фрак на нім “абсолютно

ведмедячого” кольору; ступає він криво і навскіс; колір обличчя, на якому очі немов просвердлені свердлом, розжарений, гарячий), вказує на могутню “звіроподібність” героя, на його медвежье-собачьи риси. Усе це зв’язує С. з типом грубого поміщика Тараса Скотинина з “Недоростка” Д. І. Фонвизина. Проте зв’язок цей швидше зовнішній, чим внутрішня; відношення автора до героя тут значно складніше.

Знайомство Чичикова з С. відбувається в 1-ій главі, на вечірці у губернатора; герой відразу звертає увагу на незграбність співрозмовника(С. насамперед настає йому на ногу). Маючи намір відвідати село С. відразу

услід за Маниловкой, Чичиков проте потрапляє до нього, встигнувши по дорозі сторгуватися з Коробочкою і зіграти в шашки з буйним Ніздряним. У село С. Чичиков в’їжджає у той момент, коли усі думки його зайняті мрією про 200-тисячний посаг, – так що образ С. із самого початку зв’язується з темою грошей, господарності, розрахунку. Поведінка С.

Відповідає такому “зачину”.

Після більш ніж ситного обіду(жирна “няня”, м’ясо, ватрушки, що розміром значно більше тарілки, індик зростанням з теляти і інш.) Чичиков заводить витіювату мову про інтереси “усієї російської держави в цілому” і ухильно підводить до предмета, що цікавить його. Але С. сам, відверто, діловито переходить до суті питання : “Вам треба мертвих душ?

” Головне – ціна угоди(розпочавши із ста рублів за ревізську душу проти чичиковских восьми гривен, він погоджується врешті-решт на два з полтиником, та зате підсовує в “чоловічий” список “жіночу” душу – Елисаветъ Горобець). Аргументи С. убивчо прості: якщо Чичиков готовий купувати мертві душі, значить, сподівається отримати свою вигоду – і з ним слід торгуватися. Що ж до пропонованого “товару”, то він самої кращої властивості – усі душі “що сильний горіх”, як сам хазяїн кріпаків, що померли.

Природно, душевний вигляд С. відбивається у всьому, що його оточує. Від пейзажу – два ліси, березовий і дубовий, як два крила, і посередині дерев’яний будинок з мезоніном – до “дикого” забарвлення стін. У облаштуванні будинку “симетрія” бореться з “зручністю”; все даремні архітектурні краси усунені. Зайві вікна забиті, замість них просвердлене одно маленьке; четверта колона, що заважала, прибрана. Хати мужиків також побудовані без звичайних сільських “затій”, без прикрас.

Зате вони зроблені “як слід” і міцні; навіть колодязь – і той вправлений в дуб, що зазвичай йде на спорудження млинів.

У будинку С. розвішені картини, що зображують суцільно “легінів”, грецьких героїв-полководців початку 1820-х рр., чиї образи немов списані з нього самого. Це Маврокордато в червоних панталонах і з окулярами на носі, Колокотрони і інші, все з товстими стегнами і нечуваними вусами. (Очевидно, щоб підкреслити їх потужність, в середу “грецьких” портретів затесався “грузинський” – зображення худого Багратиона.) Прекрасною товщиною наділена і грецька героїня Бобелина – її нога більша, ніж тулуб якого-небудь чепуруна.

“Грецькі” образи, то пародійно, то серйозно, увесь час виникають на сторінках “Мертвих душ”, проходять через увесь сюжетний простір гоголевской поеми, спочатку уподібненій “Іліаді” Гомера. Ці образи перекликаються, римуються з центральним “римським” чином Вергилія, який веде Данте по кругах Пекла, – і, вказуючи на античний ідеал пластичній гармонії, яскраво відтіняють недосконалість сучасного життя.

На С. схожі не лише портрети; схожий на нього і дрізд темного кольору з білими цятками, і пузате горіхове бюро на пренелепых ногах, “досконалий ведмідь”. Все навкруги немов хоче сказати: “І я теж Собакевич”! У свою чергу і він теж схожий на “предмет” – ноги його як чавунні тумби.

Але при усій своїй “ваговитості”, грубості, С. надзвичайно виразний. Це тип російського кулака(полеміка про цей тип велася в російському друці 1830-х рр.) – негаразд скроєного, та міцно зшитого. Чи народжений він ведмедем, або “омедведила” його глухе життя, все одно при усій “собачій вдачі” і подібності з вятскими приземкуватих коней С. – хазяїн; мужикам його живеться непогано, надійно. (Тут слідує авторський відступ про петербурзьке життя, яке могло б і згубити З, розбестивши його чиновним всевладдям.

) Те, що природна потужність і діловитість як би обважніли в нім, обернулися тупуватою відсталістю – швидше біда, чим провина героя.

Якщо Манілов живе взагалі поза часом, якщо час у світі Коробочки страшно сповільнився, як її шиплячий настінний годинник, і перекинулося в минуле(на що вказує портрет Кутузова), а Ноздрев живе лише в кожну цю секунду, то С. прописаний в сучасності, в 1820-х рр.(епоха грецьких героїв). На відміну від усіх попередніх персонажів і у цілковитій згоді з оповідачем С. – саме тому, що сам наділений надмірною, воістину багатирською силою, – бачить, як змізерніла, як знесиліло нинішнє життя.

Під час торгу він помічає: “Втім, і те сказати: що це за люди? мухи, а не люди”, куди гірше за покійників.

Чим більше закладено в особу Богом, тим страшніше проміжок між її призначенням і реальним станом. Але тим і більше шансів на відродження і перетворення душі. С. – перший в черзі обкреслених Гоголем типів, хто прямо співвіднесений з одним з персонажів 2-го тому, де зображені герої нехай зовсім не ідеальні, але все таки що очистилися від багатьох своїх пристрастей. Господарність З, “грецькі” портрети на стінах, “грецьке” ім’я дружини(Феодулия Іванівна) римою відгукнуться в грецькому імені і соціальному типі дбайливого поміщика Костанжогло.

А зв’язок між ім’ям С. – Михайло Иваныч – і “людиноподібними” ведмедями з російських казок укорінює його образ в ідеальному просторі фольклору, пом’якшуючи “звірині” асоціації. Але в той же самий час “негативні” властивості дбайливої душі С. немов проектуються на образ скаредного Плюшкина, згущуються в нім до останньої міри.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Характеристика образу Собакевича Михайла Семеновича