Характеристика образу Ноздрева

Ноздрев – молодецький 35-річний “балакун, гуляла, лихач”; третій по рахунку поміщик, з яким Чичиков затіває торг про мертві душі.

Знайомство відбувається в 1-ій главі, на обіді у Прокурора; поновлюється випадково – в корчмі(гл. 4). Чичиков спрямовується від Коробочки до Собакевичу. Ноздрев, у свою чергу, разом з “зятем Межуевым” повертається з ярмарку, де пропіл і програв все, аж до екіпажа. Н. негайно заманює Чичикова до себе в маєток, попутно атестувавши Собакевича “жидомором”, а самого героя роману(що не занадто охоче погоджується

послідувати за Н.) – Оподелдоком Івановичем. Доставивши гостей, негайно веде показувати господарство.

Розпочинає із стайні, продовжує вовченям, якого годують одним лише сирим м’ясом, і ставком, де(за розповідями Н., незмінно фантастичними) водяться щуки, кожну з яких під силу витягнути лише двом рибалкам. Після псарні, де Н. серед собак виглядає “абсолютно як батько сімейства”, гості прямують на поле; тут русаків звичайно ж ловлять руками.

Н. не занадто заклопотаний обідом(за стіл сідають лише о 5 годині), оскільки їжа – далеко не головне в його буйному житті. Зате напоїв у Н. удосталь, причому,

не задовольняючись їх “натуральною” якістю, хазяїн вигадує неймовірні “склади”(бургуньон і шампаньон разом; горобинівка “із смаком вершків”, що віддає, проте, сивухою). При цьому Н. себе щадить; помітивши це, Чичиков потихеньку виливає і свої чарки.

Проте хазяїн, що на ранок “щадив” себе, являється до Чичикову в халаті, під яким немає нічого, окрім відкритих грудей, що обросли “якоюсь бородою”, і з трубкою в зубах – і, як годиться гусарствующему героєві, запевняє, що у роті у нього “ескадрон ночував”. Є похмілля або ні його – зовсім не важливо; важливо лише, що порядний гуляка повинен страждати від перепою.

Мотив “неправдивого похмілля” важливий авторові ще в одному відношенні. Напередодні увечері, під час торгу, Н. на смерть посварився з Чичиковым: той відмовився зіграти з буйним “продавцем” на мертві душі в карти; відмовився купити жеребця “арабської породи” і отримати душі “на додаток”. Але як вечірню задиристість Н. неможливо списати на пари алкоголю, так і уранішню миролюбність не можна пояснити забуттям всього, що зроблено в п’яному чаді. Поведінка Н. мотивована однією-єдиною душевною якістю: нестримністю, межуючою з безпам’ятністю.

Н. нічого не замислює, не планує, не “має на увазі; він просто ні в чому не знає міри. Необачно погодившись зіграти з ним на душі в шашки(оскільки шашки не бувають крапчастими), Чичиков трохи не стає жертвою ноздревско-го розгулу. Душі, поставлені “на кін”, оцінені в 100 рублів; Н. зрушує обшлагом рукава відразу по три шашки і проводить таким чином одну з них в дамки – не залишаючи Чичикову іншого виходу, як змішати фігури. Розправа здається неминучою. Могутній Порфирій і Петрушка схоплюють героя; Н. в азарті кричить: “Бийте його!

” Чичикова рятує лише явище грізного капитан-исправника з величезними вусами, що пародіює і deus ex machina(“бог з машини”) старогрецької трагедії, і одночасно фінал “Ревізора”.

Чичиков, що ретирувався, сподівається, що перша зустріч з Н. виявиться останньою; проте їх чекає ще дві зустрічі, одна з яких(гл. 8, сцена губернського балу) трохи не згубить покупця “мертвих душ”. Несподівано зіткнувшись з Чичиковым, Н. кричить привселюдно: “А, херсонський поміщик, херсонський поміщик! <...> він торгує мертвими душами”! – чим породжує хвилю неймовірних чуток. Коли чиновники міста NN, остаточно заплутавшись в “версіях”, закликають Н., той підтверджує відразу усі чутки, не бентежачись їх суперечністю(гл. 9).

Чичиков накупив мертвих душ на декілька тисяч; він шпигун, фальшивомонетник; збирався відвезти губернаторську дочку; вінчати за 75 рублів повинен був піп Сидір з села Трухмачевка; Чичиков – Наполеон; кінчає Н. повною нісенітницею. А потім сам же(у 10-ій главі) повідомляє “херсонського поміщика” про ці чутки, зробивши йому візит без запрошення. Знову начисто забувши про нанесену образу, Н. пропонує Чичикову допомога в “вивезенні” губернаторської дочки, причому всього за три тисячі.

Як усі інші герої поеми, Н. немов “переносить” контури своєї душі на контури свого побуту. Удома у нього все нерозумно. Посередині столовими стоять дерев’яні козли; у кабінеті немає книг і паперів; на стіні висять “турецькі” кинджали(на одному Чичиков бачить напис: майстер Савелій Сибиряков); улюблена шарманка Н., яку він іменує органом, почавши грати мотив “Мальбруг в похід поїхав”, завершує знайомим вальсом, а одна жвава дудка довго не може заспокоїтися.

Прізвище Н. зв’язує його з комічними персонажами російської “носологической” літератури, чий гумористичний колорит забезпечувався нескінченними жартами над носами героїв.

Одяг(смугастий архалук), зовнішність(кров з молоком; густе чорне волосся, бакенбарди), жести(молодецьки скидає картуз), манери(відразу переходить на “ти”, лізе цілуватися, усіх іменує або “душками”, або “феткжами”), безперервна брехня, задиристість, азарт, безпам’ятність, готовність напаскудити кращому другу без якої-небудь мети, – усе це із самого початку створює впізнанний літературно-театральний образ буйного писаки. Н. впізнанне пов’язаний з водевільним типом Буянова, з Хлестаковым з “Ревізора”.

Але на відміну від “складного” Хлестакова, який у своїй натхненній брехні зживає убогість власного існування, Н. нічого не “зживає”. Він просто бреше і паскудить “від верткості і жвавості характеру”. Характерний епізод, в якому Н. показує Чичикову і Межуеву свої володіння – і, підводячи їх до “межі”(дерев’яний стовпчик і вузенький рів), раптом несподівано для себе самого починає запевняти: “…все, що не бачиш по цей бік, все це моє, і навіть по ту сторону, увесь цей ліс, який геть синіє, і все, що за лісом, усе моє”.

Цей “перебір” викликає в пам’яті нестримно-фантастичну брехню Хлестакова. Але якщо Н. що і долає, то не себе самого, не свою соціальну неповноцінність, а лише просторову тісноту навколишнього життя; його воістину безмежна брехня є зворотна сторона російської завзятості, якою Н. наділений в надлишку. А на відміну від “носологичских” персонажів, від Буяновых, від Пирогова, від Чертокуцкого і тому подібних порожніх героїв, Н. не до кінця порожній. Його буйна енергія, що не знаходить належного застосування (Н.

Може тижнями азартно розкладати пасьянс, забувши про все на світі), все ж надає його образу силу, яскраву індивідуальність, ставить у своєрідній ієрархії негативних типів, виведених Гоголем, на порівняно високе місце – “третє знизу”.

По суті, якщо до Н. Чичиков(і читач) зустрічаються з безнадійними, душевно мертвими персонажами, яким немає і не може бути місця в прийдешній, перетвореній Росії(образ якої належало створити в 3-му томі поеми), то з Н. починається черга героїв, що зберегли в собі хоч щось живе. Хоч би живий, при усій його нерозумній, характер і живу, грубувато-вульгарну, але виразну мову(графиня, ручки якої – самий субтильний суперфлю; собаки з “фортецею чорних мясов” та ін.). Саме тому Н.

Наділений деякою умовною подібністю біографії(тоді як Манілов біографії начисто позбавлений, а у Коробочки є лише натяк на біографічну передісторію). Нехай ця “біографія” і пародийно-однообразна : “розбійні” пригоди “історичної особи”. Тобто особі, що вічно потрапляє у всякі історії. Саме тому, виникнувши на сторінках роману ще в 1-ій главі, він не просто активно діє в двох главах, 4-й і б-й, але бере участь і в главах з 8-ою по 10-у. Його образ немов не уміщається в замкнутих межах окремого епізоду; стосунки Н.

З романним простором будуються за тим же типом, що і його стосунки з простором як таким – “все це моє, і навіть по ту сторону <...> усе моє”. Не випадково автор зводить Чичикова з Н. в корчмі – тобто на поворотному шляху до втраченої кучером Селіфаном бічній дорозі, символізуючій шлях в майбутнє.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Характеристика образу Ноздрева