Висячі сади у Вавилоні

У 90 кілометрах від Багдада знаходяться руїни Вавилона. Стародавнє місто давно перестало існувати, але і сьогодні руїни свідчать про його грандіозність. “Місто велике… місто міцне”, – сказано про це місто в Біблії. У VІІ сторіччі до нашої ери Вавилон був найбільшим і багатим містом Стародавнього Сходу. Багато надзвичайних споруд було у Вавилоні, але більше усього вражали висячі сади царського палацу, сади, що стали легендою. Створення знаменитих садів легенда зв’язує з ім’ям Семіраміди, цариці Ассирії. Діодор і інші грецькі історики

розповідають, що нею були побудовані висячі сади у Вавилоні.

Семіраміда – Шаммурамат – історична особа, але життя її легендарне. За легендою, дочка богині Деркето – Семіраміда росла в пустелі, у зграї голубів. Потім її побачили пастухи і віддали наглядачу царських стад Сіммасу, що виховав її як рідну дочку. Царський воєвода Оанн побачив дівчину і женився на ній. Семіраміда була дивовижно гарна, розумна і відважна. Вона очарувала царя, що відняв її у свого воєводи. Оанн позбавив себе життя, а Семіраміда стала царицею. Після смерті чоловіка вона стала спадкоємицею престолу, хоча в них був син Ніній. Тоді

і з’явилися її здібності в мирному керуванні державою. Вона побудувала царське місто Вавилон із потужними стінами і вежами, із чудовим мостом через Євфрат і надзвичайний храм Белу. При ній була прокладена зручна дорога в Лідію, де вона теж побудувала столицю Екбатану з прекрасним царським палацом, а воду до столиці провела через тунель із далеких гірських озер. Подвір’я Семіраміди блищало пишнотою. Нінію набридло безславне життя, і він організував проти матері змову. Цариця добровільно передала сину владу, а сама, перетворившись у голубку, полетіла з палацу зі зграєю голубів. З цього часу ассірійці стали почитати її богинею, а голуб став для них священною птицею.

Проте знамениті “висячі сади ” були розбиті не Семірамідою і навіть не в часи її царювання, а пізніше, на честь іншої, на жаль, не легендарної жінки. Вони були побудовані за наказом Навуходоносора для його улюбленої дружини Амітіс – мідійської царівни, що тужила в курному Вавилоні по зеленим пагорбах Мідії. Цей цар, що знищував місто за містом і навіть цілі держави, багато будував у Вавилоні. Навуходоносор перетворив столицю в неприступну твердиню й оточив себе безприкладною, навіть у ті часи розкішшю.

Свій палац Навуходоносор побудував на штучно створеній площадці, піднятої на висоту чотирьох ярусної споруди. На насипних терасах, що спочивають на склепіннях, були розбиті висячі сади. Склепіння підтримували міцні високі колони, розташовані у середині кожного поверху. Платформи терас були складною спорудою. У їхній підставі лежали масивні кам’яні плити з прошарком очерету, залитим асфальтом. Потім йшов подвійний ряд цеглин, з’єднаних гіпсом. Ще вище свинцеві пластини для затримки води. Саму терасу покривав товстий прошарок родючої землі, у якому могли пустити корені великі дерева. Поверхи садів піднімалися уступами і з’єднувалися широкими положистими східцями, покритими рожевими і білими каменями. Висота поверхів досягала 50 ліктів (27,75 м) і давала достатньо світла для рослин. У візках, запряжених биками, привозили у Вавилон дерева, загорнуті в мокру рогожу, насіння рідкісних рослин, трав і кущів.

І розцвіли в незвичайних садах дерева самих надзвичайних порід і прекрасні квіти. День і ніч сотні рабів обертали водопідйомне колесо зі шкіряними цебрами, подаючи у висячі сади воду з ріки Євфрат. Чудові сади з рідкісними деревами, гарними духмяними квітами і прохолодою в пекучій Вавилонії були по істині чудом світу. У покоях нижнього ярусу цих садів провів свої останні дні в червні 323 року до н. е. Олександр Македонський. Висячі сади були зруйновані повенями Євфрату, що під час повені піднімається на 3 – 4 метри. Древній Вавилон давно перестав існувати, але ім’я його живе дотепер.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Висячі сади у Вавилоні