У житті, знаєш ти, завжди є місце для подвигів (за ранніми романтичними творами Максима Горького)

Героїня оповідання “Стара Ізергіль”, промовивши ці слова, мала на увазі те, що кожній людині надається можливість для здійснення подвигу. Та чи кожна людина здатна скористатися з цієї можливості?

У оповіданні Ізергіль подає своє розуміння подвигу. Подвиг – це героїчний вчинок. Але в чому героїзм? Може, в тому, щоб протиставити себе цілому світові, як це зробив Ларра? Адже він по-справжньому горда й волелюбна людина. Так, але кому від того легше? Кому потепліло від того, що він поряд? Нікому, бо він хотів волі лише для себе. Подвиг –

це завжди самозречення. Адже вчинити так, як диктує егоїзм, неважко. Так і робить селянин із оповідання “Челкаш”, ладний вбити товариша заради грошей. Набагато важче зважити на думку іншого, пристати на його позицію.

Ось чому читача підкорює велич душі Челкаша, здатного не тільки до прощення, але й до зречення своїх інтересів. Це і є крок до подвигу. Та Горький вважає таку моральну позицію єдиною з тих, що може обрати порядна людина. Любити людей і вміти прощати – нормально. А от любити до самозречення здатен не кожен. Тому ми й вважаємо подвигом вчинок Данко, який, зрозумівши, що лише в нього вистачить мужності

вивести людей з лісу, прощає людям і ремствування, і невдячність, і озлобленість. Вони просто зневірились і втомились. їх варто пожаліти.

І Данко жертвує собою, аби повернути їм віру в себе й вивести на правильний шлях. Це і є подвиг. Він може бути не завжди такий публічний і героїчний, але завжди вимагає найвищого морального злету, концентрації душевних сил. Може, людина готується до цього все життя, накопичуючи в собі ті моральні якості, які вирішального моменту допоможуть їй зробити єдино правильний вибір. Стара Ізергіль вважає, що кожній людині в житті бодай раз випадає така можливість. Ось у чому смисл її слів: “У житті, знаєш ти, завжди є місце для подвигів”. Сама вона просто жінка, грішна, як усі.

Та вона навчилася цінувати справжні почуття і вчинки. Вона любить життя і по-справжньому красивих людей, здатних до подвигу, до самозречення в ім’я інших. Саме таку думку доводять ранні оповідання Максима Горького. Романтика подвигу – ось що приваблює в них читачів багатьох поколінь.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

У житті, знаєш ти, завжди є місце для подвигів (за ранніми романтичними творами Максима Горького)