Твір-роздум: “Чому драма “Вільгельм Телль” залишається актуальною у наші дні?”
Творчість видатного німецького письменника і драматурга належить до літератури кращих європейських гуманістів ХІХ століття. Його філософські пошуки виливалися у неперевершені драматичні твори, адже Ф. Шиллер намагався осягнути не тільки весь хід історії, але й зрозуміти значення кожної окремої особистості у подіях, що відбувалися у тогочасному суспільстві. Тому цілком природно, що письменник звернувся до теми, яка мала велике значення в усвідомленні ролі конкретної людини в історичних подіях і виявленні народних прагнень в той чи інший
Тема п’єси про народного героя запозичена з фольклорних переказів про спритного стрільця і звичайного селянина Вільгельма Телля. Саме з цією постатю швейцарський народ пов’язує своє звільнення від австрійських загарбників та об’єднання розрізнених селянських господарств у відомі й сьогодні швейцарські кантони.
Ф. Шиллер й сам був прихильником об’єднання, але не “з гори”, як цього прагнули можновладці, а більш демократичними методами – тобто “знизу”. Мабуть,
З часом п’єса “Вільгельм Телль” стала національним надбанням швейцарського народу – так високо швейцарці оцінили значення твору і майстерність драматурга. Тема драми актуальна у будь-які часи, актуальна вона й сьогодні. У п’єсі автор висвітлює визвольну боротьбу швейцарського народу за свободу і незалежність. Спонукала Ф. Шиллера до написання народної драми Французька революція, яка відкрила авторові очі на несправедливість суспільних відношень у тогочасному світі, зокрема на те, що сильні особистості будь-якого походження здатні стати видатними історичними діячами, але тільки за умови народної підтримки.
Отже, головний герой драми “Вільгельм Телль” – це все ж таки не окрема людина, а народ, бо саме завдяки йому країні вдалося визволитися з гніту австрійців і об’єднатися. А головний персонаж п’єси – Вільгельм Телль, стримана, спокійна, звичайна і схожа на багатьох людина. На початку він намагається уникати суперечок, гострих моментів, а тим паче, насильства.
Проте, це не просто чоловік – це трудівник і гарний батько, це людина, яка має велике почуття гідності, але ніде його не декларує, не виявляє його до того моменту, поки не вступає у відкритий конфлікт з намісником Гесслером. Той за непокірність і за невиконання його наказу примушує Телля стріляти з лука в покладене на голову Вільгельмова сина яблуко. На щастя, Телль був вдалим стрільцем і не промахнувся, але в разі невдачі він вже був готовий вбити австрійця другою стрілою. З часом він так і зробив, коли був змушений залишити мирне селянське життя.
Зіткнення з нахабством загарбників і несправедливістю привели Вільгельма Телля, як і багатьох інших його співвітчизників, до рядів повстанців. Бідні і багаті стали разом відстоювати свої права, у боротьбі за свободу і незалежність пліч опліч опинилися люди з самих різних верств суспільства. Людей об’єднала загроза знищення, а перемогли вони саме тому, що не зважаючи на суспільний стан, приналежність і достаток мали єдине спільне прагнення. І таке прагнення повинно бути притаманним будь-якому народу у будь-які часи – саме в цьому і полягає актуальність народної драми Ф. Шиллера “Вільгельм Телль”.