Твір на тему: “Герой нашого часу” соціально-психологічний роман

Роман Михайла Юрійовича Лєрмонтова “Герой нашого часу” є одночасно і соціально-психологічним і філософським романом. Це твір побудований на традиціях, закладених ще Грибоєдовим у своєму творі “Лихо з розуму” і Пушкіним в “Євгенії Онєгіні”. Вся творчість Лєрмонтова як би готував грунт для виникнення “Героя нашого часу”. Риси, властиві головному герою роману Печоріна, зустрічаються в інших героїв Лєрмонтова в більш ранніх творах. Наприклад, в написаній в 1836 році п’єсі “Два брати”, одним з її героїв є Олександр

Радін, який говорить:

O “Так? така була моя доля з дня народження… всі читали на моєму обличчі якісь ознаки поганих властивостей, яких не було… але їх припускали – і вони народилися… “.

Точно також говорить про себе і Печорін, який розумний, сміливий, освічений. Лєрмонтов застосував у своєму романі своєрідний психологічний прийом – розповідь від першої особи. Таке виклад подій допомагає найбільш повно і яскраво показати характер головного героя. Саме так написані Лєрмонтовим повісті “Тамань”, “Княжна Мері”, “Фаталіст”. Печорін зустрічає у своєму житті дуже багато різних людей. Хто б не

був перед Печоріним, головний герой завжди намагається бути вищою за свого опонента. Уміння розбиратися в людях допомагає Печорину знайти в кожній людині те єдине, завдяки якому зустрівся головному герою людина, буде підсинити волі Печоріна. У відносинах з жінками, Печоріна вдається закохувати їх у себе, при цьому використовуючи різноманітні прийоми, які діють безвідмовно. Але, і Мері, і Бела, і Віра в підсумку будуть нещасливі від свого почуття до Печоріна.

Можна зробити висновок про те, що Печорін, застосовуючи різні способи зваблювання представниць прекрасної статі, як би проводить над ними психологічні експерименти, метою яких є можливість досягнення головним героєм своєї мети. Допомагає розкрити соціально-психологічний портрет героїв роману і їхню мову, манера спілкування, здатність за допомогою слів висловлювати свої думки. Але, найголовніше і особливе місце у романі, займає саме Печорін, який “… був середнього росту; стрункий, тонкий стан його й широкі плечі доводили міцне складання, здатне переносити всі труднощі кочового життя і зміни клімату, не переможене ні розпустою столичного життя, ні бурями душевними… “. У цьому портреті, Лєрмонтов показує читачеві сильної людини. Сильного не тільки у фізичному плані, але і в духовному.

Одяг, яку носить головний герой, вказує на його аристократичне походження, а недбала з елементами лінощів хода, говорить про скритності характеру. Також Лєрмонтов говорить про те, що в зовнішності Печоріна присутня деяка жіночність, а також має місце бути “нервові слабкість”. Здавалося б, сильна людина, і раптом якась жіночність. Таке протиріччя в описі зовнішності Печоріна показано не дарма: адже по своїй натурі Печорин дуже суперечлива людина. Очі Печоріна “… не сміялися, коли він сміявся…”. І одночасно з цим очі Печоріна “сяяли якимось фосфоричним блиском… то був блиск, подібний блиску гладкою стали, сліпучий, але холодний…”.

Описуючи зовнішність людини, Лєрмонтов намагається показати читачеві характер персонажа, його душу і психологію. Посилює сприйняття стану героїв зображення пейзажів природи. Наприклад, після дуелі, в душі Печоріна було сум’яття і в цей час “Сонце здавалося мені тьмяно, промені його мене не гріли”. Різноманітні порівняння, точні епітети, яскраві метафори дозволяють сприймати образи героїв на більш високому рівні. Допомагає більш сильно розкрити особливості головних героїв і побудова твору. Всі його глави навмисне розташовуються не в хронологічному порядку, а в міру зображення і прояви особливостей психології Печоріна. Але, всі глави роману, а особливо повість “Фаталіст”, яка є заключною, показують нам непередбачувану натуру Печоріна, подвійність його вчинків і поривів. У своєму щоденнику Печорин сам розкриває особливості свого характеру, показує свої бажання, вчинки і намагається пояснити деякі з них. У своєму щоденнику Печорин каже, що маючи “призначення велике”, він не зумів знайти своє місце в цьому світі, в оточуючому її суспільстві.

“Усі читали на моєму обличчі ознаки поганих властивостей, яких не було, проте Ви припускали – і вони народилися… я був готовий любити весь світ, – мене ніхто не зрозумів: і я вивчився ненавидіти…”.

Такий ось висновок робить про себе Печорін. Будучи людиною, спраглим дії, Печорін не потрібен суспільству. У ті недоліки, які притаманні головному героєві, почасти винен сам Печорін, але велика частка провини лежить на суспільстві. Таким чином, зображуючи і розкриваючи характер Печоріна, Лєрмонтов зображує характер суспільства, характер всієї епохи. Великий російський письменник Лев Миколайович Толстой дуже чітко і правильно охарактеризував творчість Лєрмонтова: “Лєрмонтов-прозаїк – це диво, це те, до чого ми зараз, через сто років, повинні прагнути, повинні вивчати Лєрмонтовскую прозу, повинні сприймати її як витоки великої російської прозаїчної літератури… “.


Твір чому кохання вічна таїна.
Твір на тему: “Герой нашого часу” соціально-психологічний роман