Тарас Бульба – уособлення українського козацтва (за повістю М. Гоголя “Тарас Бульба”)

“Думаєте, є що-небудь у світі, чого б побоявся козак?”

М. Гоголь, “Тарас Бульба”

1835 р. побачила світ збірка повістей М. Гоголя “Миргород”. Більшість із тво­рів була присвяч. ена зображенню безбарвного і пустого провінційного існуван­ня. Завершує цю збірку героїчна повість “Тарас Бульба”. Таке поєднання творів під однією обкладинкою не було випадковим. Адже Гоголь давнину пов’язує із сучасністю для повчання. Не знаходячи в сучасному житті героїчних характерів, письменник звертається до легендарної сторінки в

історії України – доби Запо­розької Січі.

Центральною постаттю твору є Тарас Бульба. Гоголю вддіося створити бага­топлановий образ героя. Ми бачимо Тараса і в побуті, у повсякденних ситуаціях, і в бою. Пізнаємо його як відважного полковника, батька, суворого чоловіка, гос­тинного господаря, розумну і розсудливу людину, з веселою вдачею, ширим сер­цем і легким характером.

Тарас Бульба – живе втілення рис українського козацтва, його героїзму і во­лелюбності. Літній полковник – палкий патріот, грізний месник за пригнобле­них. Він відважний і мудрий полководець, який має безмежну повагу серед коза­ків.

Коли в бою під Дубном прибули свіжі сили ляхів і стати тіснити запорожців, козаки хотіли бачити свого полковника в останню мить життя: “Але стоять козаки, не хочуть умирати, не побачивши тебе в очі; хочуть, щоб глянув ти на них перед смертною годиною”.

Тараса виховаю суворе життя, сповнене бойових тривог, постійних сутичок то з татарами, то з ляхами. Шабля в бою була йому за матір, добрий кінь – надійним товаришем. Сміливий, загартований у боях, жив паїкою любов’ю до Батьківщини і завжди був вірний своєму обов’язку. У битві він бився до останнього: його не­притомного відбили козаки у ляхів. Зрадника Андрія Тарас убиває власними ру­ками. А коли мужній Остап під час страти на мить знесилився і покликав батька, Тарас, наражаючись на небезпеку у польській столиці, одразу ж відгукнувся з на­товпу, щоб підбадьорити сина. Вмираючи мученицькою смертю від ляхів, старий полковник думає не про вогонь, яким збиралися його палити, а про своїх товари­шів, дбає про те, щоб вони утекти від ворога.

Змальовуючи образ великої звитяжної сили, Гоголь, проте, не ідеалізує Тараса. З різних епізодів твору ми дізнаємося, що він буває грубий, різкий, упертий. Але, попри всі ці хиби. Тарас – герой, який викликає захоплення своїм героїзмом, від­вагою, відданістю рідній землі і своїм товаришам.

Тарас Бульба – невід’ємна частина українського козацтва, історія якого ові­яна невмирущою славою.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,67 out of 5)

Тарас Бульба – уособлення українського козацтва (за повістю М. Гоголя “Тарас Бульба”)