Моє враження від прочитання оповідання “Лось” Є. Гуцала

Є. Гуцал Народився в с. Старому Животові на Вінниччині в родині вчителів. Закінчив Ніжинський педагогічний /нститут імені М. В. Гоголя. Працював журналістом у різних редакціях, у видавництві “Радянський, письменник”. Прозаїк, поет, кіносценарист. Автор кількох поетичних книжок, багатьох збірок оповідань, повістей, романів (“Люди серед людей”, “Яблука з осіннього саду”, “Скупана в любистку”, “Мертва зона”, “Родинне вогнище”, “Шкільний хліб”, “Позичений чоловік”, “Парад планет” та ін.). Багато писав

для дітей (“Пролетіли коні”, “У лелечому селі”, “Зелене листячко з вирію”, “Саййора”, “Дениско”, “Жовтий гостинець” та ін.). Лауреат премії імені Ю. Яновського та Державної премії імені Т. Г. Шевченка. Його твори перекладені багатьма мовами світу і відомі далеко за межами України.

Велике щастя для людини – користуватися благами природи, насолоджуватися її красою. Здавалося б, життя скрізь прекрасне. Але звідки ж тоді береться жорстокість, бездушність, підлість? Охороняти ліси, гаї, сади – зелене багатство нашої країни заклинає нас відомий український письменникЄвген Гуцало. Багато творів

він присвятив природі. Його оповідання “Лось”, наштовхнуло мене на роздуми про добро і зло. У лося багато ворогів: ведмідь, рись, вовк, а іноді й людина. Такою людиною в оповіданні зображений дядько Шпичак. Авторський осуд зажерливості, жорстокості Шпичака відчутний у його портретній характеристиці: “кругленьке, як підпалок, обличчя”, у поведінці. Діти рятували лося, а він, “присівши у виямку”, насміхався над ними; діти переживали, боялися пропустити мить, “коли лось ворухнеться”, а “Шпичак обійшов навколо вбитого звіра й носком ткнув його між роти”. Рятуючи лося, хлопчики керувалися благородними почуттями, бажанням допомогти нещасній тварині, а Шпичак, глухий і байдужий до всього прекрасного, прагнув тільки наживи.

На мій погляд, хлопці здійснили героїчний вчинок. Вони хоч і малі, але сміливі. Маленькі герої не побоялися рубати “зрадливу кригу”, не злякалися погроз дядька, а “подалися в заповідник, щоб заявити охороні”. Шпичак же злякався, “його наче щось тіпонуло”, коли він зрозумів, що доведеться відповідати за вчинений злочин. Я з презирством ставлюсь до цього браконьєра, цієї бездушної людини.

Мене охоплює жах, коли я читаю опис лося, підкошеного кулею: “Голова лежала так, ніби він прислухався до землі, чи далеко ще весна, чи скоро прийде, а роги росли при самім снігу, ніби чудернацький кущик, який усе-таки сподівався зазеленіти, вкрившись листям”. Отже, збереження фауни і флори рідного краю залежить від людини, її совісті. Ставлення людини до природи – це мірило людської моралі. Справжня любов до рідної землі повинна бути не лише споглядальною, а й активною, дійовою, спрямованою на захист і примноження багатства рідного краю.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Твір барви українського слова.
Моє враження від прочитання оповідання “Лось” Є. Гуцала