Крилаті вислови з Біблії та їх глибокий зміст
Біблію називають Книгою Книг, але і ця назва не може охопити все значення цієї безцінної Книги, яка не просто оповідає нам історію давніх часів, але й вміщує справжні перлини мудрості, норми та правила поведінки, вчить нас цінувати вічне і не орієнтуватися на минуще…
Сюжети та вислови з Біблії увійшли назавжди в літературний процес усіх часів та народів. Багато творів або мають в своїй основі біблійні сюжети, або використовують крилаті вислови з Біблії. Мені цікаво було дослідити, які ж саме відомі вислови взято з Біблії’. Але тільки-но
Усім нам відомі біблійні історії про Каїна та Авеля, про Содом і Гоморру, вислови “блудний син”, “терновий вінець”, “тридцять срібняків”, “наріжний камінь”, “кара єгипетська”, “нести свій хрест”, “вовк в овечій шкурі”, “шлях на Голгофу” та безліч інших. Ми усвідомлюємо походження цих виразів, знаємо пов’язані з ними біблійні оповідання… Але в своєму творі я хочу перерахувати крилаті
Поширена фраза, яку так часто мені доводилося чути, – “Нема пророка в своїй країні” – це також, виявляється, євангельський вислів, а саме – “Несть пророка в отечестве своем” (Матф., 13, 57; Марк, 6, 4; Лука, 4, 24; Іоанн, 4, 44). Зараз його вживають в переносному значенні. І дійсно, люди звертаються до слів сторонніх, не сприймаючи серйозно порад та думок, висловлених близькими або співвітчизниками.
Тільки вдумаймось в глибину змісту наступного висловлювання! “Йде на південь і повертає на північ, крутиться, крутиться на ходу своєму вітер, і на круги своя повертається вітер” (Екклезіаст, 1, 6). Все повторюється в нашому житті все “повертається на круги своя”…
Моя бабуся часто вживала вислів “кимвал брязкаючий”, коли слова оточуючих розходились з ділом. Цей вислів означає багатослівні і урочисті, але порох обіцянки та розмови. Яким же було моє здивування, коли я зустрів цей вислів в Біблії, хоча був абсолютно впевнений, що це щось з народного… “Коли я говорю мовами людськими і ангельськими, а любові не маю, то я – мідь дзвінка і кимвал брязкаючий” (Перше послання апостола Павла до коринтян, 13, 1). Я дізнався з енциклопедії, кимвал – це старовинний музичний інструмент, що являв собою дві порожні металеві півкулі, які, вдаряючись одна об одну, голосно дзвеніли.
Я дізнався, що вислови “сильні світу цього”, “таємне стає явним, “сіль землі”, “віра без діла мертва” також мають біблійне походження, хоча завжди думав, що це або народні, або літературного походження вирази…
Досліджуючи біблійні крилаті вирази, я усвідомив, що чи не всі крилаті вислови, які ми вживаємо у нашому повсякденному мовленні, так чи інакше мають відношення до Біблії, і ось що я подумав… Кожна людина обирає собі віру та погляди, не обов’язково бути християнином за віросповіданням, багато хто навіть не вірить в Бога. Зрештою, це особиста справа кожного. Але які можуть бути дискусії навколо значення Біблії для будь-якої людини – незалежно від її релігійної приналежності! – якщо ми, самі того не усвідомлюючи, цитуємо цю величну Книгу кілька разів на день, ми навіть думаємо цитатами з Біблії! Тож вклонімося мудрості давніх людей, які з Божої волі створили цю священну величну Книгу, яка так допомагає нам у нашому складному житті.