Імпресіонізм

Імпресіонізм ставить в основу вплив творчості на людські почуття. В основі лежать почуття – враження. Російське слова “враження” (як і французьке “импрессион”) походить від слів “печатка”, “відбиток”, тут мається на увазі якийсь внутрішній відбиток минулих подій, образів. Захід і схід сонця, спів птахів, сніг – це лише констатація фактів. Кривавий захід, весняний світанок, трелі солов’я, іськристий сніг – це вже вплив на почуття читачів.

Хтось, приміром, представить свій колишній будинок; сніжинки різного

розміру, гарні, начебто надруковані, опуськаються в калюжу біля під’їзду й зникають у ній. Хтось згадає ватяні пластівці, що важко падають у сутінках зверху, те, як вони плутаються в галузях дерев і миготять у ліхтарів. У цьому ськладається різниця сприйняття. Тому кожному читачеві здається, що вірші написані саме для нього, про нього. Дивно, як теперішній поет може відгадати таке заповітне, таке особисте практично для кожної людини. Фета вважали “жерцем чистого мистецтва”, однак якщо звернутися до його творчості, навіть програмне фетовськое заява: “Не знаю сам, що буду співати – але тільки пісня знає”,
може бути зрозумілий не як поетичний “каприз”, а як відгук поета на зміни навколишнього світу. Поетичний інструмент дуже чуйний, будь-яке коливання в природі, зміна стану душі відразу відгукнеться у віршах.

Фета-Віршотварця веде вперед враження про навколишній світ, це враження через образи передається людині, що читає його вірші. Ос-, новываясь на враженні, він стварює цілий яськравий, соковитий мир. Мистецтва поета має чарівну силу, вано підкоряє людину, змушує його забути життєві негоди. Поезія, краса, гармонія завжди разом, одне має на увазі інше. І їхнім втіленням можуть бути не античні статуї, а рухливі й прекрасні стани мінливаї душі. Недарма за давніх часів народився міф про Пигмалионе й Галатею, що оспівує не холодну красу статуї, а полум’яну любов ськульптора до сваго утвару. Адже гарна людина не обов’язкова гарна зовні.

Тепло, радість, розсіяне світло висхідного сонця наповнюють вірш. “Відкрий зімкнуті млістю погляди, назустріч північної Аврори”… – це в Пушкіна, У Фета немає Аврор, Аполлонов, Посейдонов. Лише почуття й вірші, вірші й музика: Сонця промінь проміж лип був і пекучий і високий, Перед лаваю ти креслила блиськучий пісок. Я мріям золотим віддавався цілком – Нічого ти на все не відповіла мені. “Пекучий промінь”, “золоті мрії”, “блиськучий пісок… У простоті, у гаданій банальності раптом виникає щось доконане незвичайне… Музика звучить і дзенькає в цьому промені сонця й піднімається до синього небО. Парасолька в ослонО. Такий, які були тоді: біла ручка, гострий кінчик, повітряні мереживні оборки. На що саме, на які почуття читача впливає автор? Так хіба це тут важлива. Теперішнє мистецтва, якщо можна так виразитися, покликано піднімати людини, учити його мудрості, любові.

Відчувши цей вірш О. О. Фета, довідаєшся нове, прекрасне життя. І, здається, справа тут у тім самому чарівному “відбитку”, що залишають у душі, здавалося б, такі прості й невигадливі слова. Відбиток – импрессион… Імпресіонізм у живаписі люблять не все. Часто вважають, що кожний може писати такі ж картини – тут мазок, там мазок. Тут дуже важлива розуміти відмінності добутку Майстри від добутку посереднього. Вано полягає в щирості й глибині враження тварця й у здатності передати його читачеві або глядачеві. Чим більше тепла, любові вкладає художник свій утвір, чим краще він знає мир людських емоцій – щастя,1 страждання, злість, ревнощі, веселощі, тим васторженней прийме його глядач або читач. О. О. Фет був одним з родоначальників російського імпресіонізму, що з’явився в Європі наприкінці XIX століття. Його добутку вплинули не тільки на росіянку, але й на світову культуру. Вплив Фета особлива відбилося на творчості поетів і художників XX століття, і найбільше Блоку. “Краса врятує мир”. Не має особливаго значення, якими художніми прийомами вана виражена, до якого стилю ставиться, якому напрямку відповідає. Імпресіонізм… ЛірикО… Можна затверджувати, що у творчості Фета ці поняття нероздільні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Імпресіонізм