Ідеал української дівчини за оповіданням П. Куліша “Орися”

Пантелеймон Куліш був полум’яним патріотом України, борцем за збереження її національної самобутності, прадідівських звичаїв та традицій. Прикладом втілення авторської позиції є оповідання “Орися”.

Цей маленький шедевр – романтичне оповідання-ідилія. У центрі цього твору ідея оновлення людського роду, зміна Поколінь. Також Пантелеймон Куліш поетизує козацько-старшинський побут і наголошує на незнищенності української народності.

Дочка сотника Орися – головна героїня оповідання. Письменник змальовує її напрочуд

гарною: “Повна да хороша на виду… всю господу звеселила”. Автор не описує детально її зовнішності, але зрозуміло, що Орися була дівчиною рідкісної вроди.

Одного разу Орися з подругами поїхала прати білизну до Трубайла. Саме там почула вона від старого козака Гриви старовинну легенду про кохання. Якось дуже давно молодий князь покохав красиву дівчину й запропонував їй стати княжною, але та тільки посміялася у відповідь. Розлютився князь і почав із лука стріляти в золоторогих турів, які належали цій дівчині. Поранені тури побігли до річки й потонули, каменем лягли на дно. З того часу князь так і блукає пущею.

Різні

вияви душі народу, її історії та моралі цікавлять письменника. Та все ж таки в центрі оповідання – внутрішній світ дівчини, який є глибоко ліричним і сягає в сиву давнину народного буття. Орися дуже схвильована розповіддю Гриви й розмірковує про нещасливе кохання. Образи князя й дівчини-краси зі старої легенди хвилюють її, змушують замислитися над власним майбутнім коханням. Звідси, з дівочих мрій Орисі, бере початок відчуття світлого смутку, глибокої любові й поваги до таємничого навколишнього світу. Дівчина відчуває в людях, природі, навіть у легендарній минувшині щось рідне, дороге, близьке та миле. Орися бачить, як хтось виїхав із пущі на коні, і їй вже здається, що то князь з легенди: “…ось-ось заревуть і сунуться з річки зачаровані тури”.

Та ось випрали дівчата білизну. Час додому. А там уже чекає на Орисю справжнісінький князь – молодий козак. З любов’ю та дуже майстерно описує Пантелеймон Куліш заручини своєї улюбленої героїні: “Обняв козак Орисю, поцілував у ті губоньки, що наче з самого меду зліплені, і вклонились обоє низько, до самого полу, панотцеві”. Так мрії стають дійсністю.

Письменник підкреслює щирість почуттів Орисі, її повагу до старших, а також працелюбність. Ось чому героїню оповідання Пантелеймона Куліша можна вважати втіленням ідеалу української дівчини.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Хронологічна таблиця остап вишня.
Ідеал української дівчини за оповіданням П. Куліша “Орися”