До теми “Міф і література”

Що таке міф? Міф (від грец.- слово, мова) – переказ, легенда, що виникла в глибоку давнину, ранні зразки усної народної творчості. Міф відбиває прагнення людей з’ясувати причини і сенс явищ, що спостерігаються, виходячи з перекопанії в існуванні божественних сил. Міф містить у собі вигадані, фантастичні уявлення давніх людей при Всесвіт, їхнє світобачення, світогляд. Про що ми дізнаємося, читаючи міфи? Дізнаємося про те, що боги заздрять людям, тим, хто за розумом та вродою наближається до них, а цього смертні мають остерігатися. Міфи розповідають

ше те, що серед богів є непокірні, бунтарі, вони виступають проти несправедливих законів. Якщо вони зазнали покарання від інших богів, то їхня безстрашність викликає тільки захоплення. Дізнаємося про те, що боги карають людей, залишаючи живими найправедніших, чесних.

Чому саме Зевс править людьми і богами? Зевс суворо повівся з титанами. Незабаром Гея-Земля народила жахливу сто голову потвору Тіфона. Від його дикого виття заціпенів весь світ. Боги здригнулися від жаху. Сміливо кинувся Зевс на Тіфона, і відбувся бій. Знову заблищали блискавки в руках у Зевса, загуркотіли громи. Зевс спопелив сто голів Тіфона,

і тіло його скинув у похмурий Тартар, що породив його, бо саме з Тартаром одружилася Гея-Земля. Боги-олімпійці перемогли своїх ворогів. Віднині вони спокійно правили світом. Наймогутніший з них Зевс узяв собі небо, Посейдон – море. Земля лишилася у спільному володінні, правив і людьми, і богами, він віддав усім у світі. Яким чином Гера, дружина Зевса, хотіла позбутися Геракла? Гера розгнівалася через те, що Зевс одружився зі смертною Алкменою, і вирішила помститися йому. Коли народився у Алкмени син Геракл, Гера почала перепутувати його. Вона послала до новонародженого дві змії. Тихо вповзли вони до інки і, обвившись навколо тіла маленького Геракла, хотіли задушити його, але прокинувся, схопив їх і стиснув з такою силою, що відразу задушив.

Деметра, могутня богиня, яка мала родючість землі, мала прекрасну дочку Персефону. Батьком Персефони був Зевс. Він вирішив віддати її за свого брата Аїда, володаря царства душ померлих. Коли Аїд схопив Персефону і зник у надрах землі, красуня голосно скрикнула, і крик цей почула Деметра. Викрадення Персефони бачив бог Геліос – Сонце.) Деметра залишає світлий Олімп. (Деметра, звернувшись до Геліоса, дізнається про те, що вчинив Зевс. Вона прибрала вигляду смертної жінки, одягла темний одяг і довго блукала поміж смертних.

На землі завмерло життя. Стан Деметри викликав зміни в природі. Дерії стояли голі, все припинило свій ріст. Голод панував усюди, скрізь чувся стогін, але Деметра нічого не чула, бо туга за дочкою була сильнішою за все. Загибель загрожувала усьому живому. Великий хмарогонець Зевс вирішує врятувати життя на землі. Зевс не хотів загибелі усього живого. Він посилає до Деметри вісницю богів Іриду. Деметра не відгукнулася на її благання. Посилав Зевс і інших богів до дружини, але Деметра не хотіла повертатися на Олімп без своєї доньки Персефони. Тоді через Гермеса домовився з Аїдом, і той погодився відпустити Персефону. Деметра і Персефона повертаються на Олімп. Коли мати з дочкою повернулися на Олімп, Зевс вирішив, що дві третини року Персефона буде поряд з матір’ю, а на одну третину – повертатиметься до чоловіка, Аїда. Погодилася на це і Деметра. І знову стала щасливою земля. Але швидко минає час, і Персефона повертається до чоловіка, знову сумує Деметра і знову вбирається у темний одяг. І разом з Деметрою сумує вся природа.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

До теми “Міф і література”