Давид Мотузка – захисник інтересів сільської бідноти (за романом Андрія Головка “Бур’ян”)

У романі “Бур’ян” Андрієві Головку вдалося у відносно невеликому обсязі книги яскраво і правдиво відобразити становище селян у пореволюційний період нашої історії. Твір розповідає про переконання, вагання, роздуми самого автора і його героїв.
Все, що відбувалося на селі в той час, Головко описує через призму власного відношення до реалій тогочасного життя. Майстерність автора, своєрідні художні засоби, що їх використовує Головко, допомагають нам зрозуміти той час і людей, які жили в ньому. Головним героєм роману “Бур’ян”

є молодий партієць Давид Мотузка. Він повертається у рідне село, де не був кілька років. Він сподівається на краще життя, вірить в радянську владу. Та коли приїжджає в село, бачить, що ніяких змін на краще там не сталося. Владу захопив Корній Матюха – бюрократ із партійним квитком, що на кожному кроці порушує закони. Він улаштував справжню диктатуру на селі.
Давид Мотузка, що теж мав партквиток і був комуністом, не міг спокійно дивитись на те, що ідеали його революції, яку, як він гадав, робилося для народу, так грубо порушено. Він виступає у відкритий бій із зрадниками.
Зараз ми розуміємо, що таких, як Матюха, було
чи не більшість при владі. Зараз ми пам’ятаємо про голодомор тридцять третього, про розстріляну культуру, про знівечену національну свідомість. Але зробимо поправку на час. Головний герой роману вважав, що повинен захищати інтереси народу, і він таки їх захищав!
Давид постає перед нами як людина чесна, смілива, з цілком сформованим характером.

Він свідомо йде проти Матюхи, свідомо готовий загинути заради ідей. І навіть коли приспішники Матюхи збираються вбити Мотузку, останній не здається.
Мотузка захищає селян і намагається підняти їх до свого рівня свідомості, закликає їх до боротьби та праці.
Зробити село кращим для Давида – не тільки поставити справжніх, чесних керівників. Він хоче зробити село кращим, хоче, щоб селяни вийшли нарешті до світла з тої темряви, в якій перебували, хоче, щоб вони свідомо дрсягли хорошого рівня життя не збагаченням, а чесною працею.
Та Давид усе ж таки лишився живий. І цим фактом Головко ще раз підтверджує думку про невмирущість духовного начала в людині, про те, що хороше, добре, вічне не зникає нікуди і померти не може.
Романом “Бур’ян” Андрій Головко зробив вагомий внесок в українську літературу. А образ Давида Мотузки як чесної, принципової, безкомпромісної людини залишився у галереї видатних літературних досягнень української прози 20-х – 30-х років нашого століття.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Давид Мотузка – захисник інтересів сільської бідноти (за романом Андрія Головка “Бур’ян”)