Злочинна мати (переказ)

З розмови Фігаро, камердинера іспанського вельможі, графа Альмавіви, і його дружини Сюзанни, першою камеристки графині, стає ясно, що з тих пір, як загинув на поєдинку старший син графа, безпутний гульвіса, на все сімейство немов лягла чорна тінь. Граф весь час похмурий і похмурий, молодшого сина, Леона, він ненавидить, а графиню ледь терпить. Мало того, він збирається зробити обмін всіх своїх володінь (отримати з дозволу короля землі у Франції, віддавши іспанські маєтку).

Всьому виною Бежарс, підступний ірландець, що складався при графі секретарем,

коли той виконував обов’язки посла. Цей хитрий інтриган “оволодів усіма сімейними таємницями”, заманив графа з Іспанії до Франції, де “все догори дном” (відбувається революція), в надії посварити графа з дружиною, одружитися на їх вихованці Флорестіне і заволодіти станом графа. Оноре Бежарс – “людина низької душі, лицемір, бездоганно вдає чесним і благородним. Фігаро кличе його “Оноре-Тартюфом” (поважним лицеміром). Бежарс віртуозно володіє мистецтвом сіяти розбрат під видом самої відданої дружби і отримувати з цього вигоду. Все сімейство їм зачаровано.

Але Фігаро, севільський цирульник,

що пройшов сувору школу життя, людина, наділений гострим розумом і сильним характером, знає справжню ціну шахраю і сповнений рішучості вивести його на чисту воду. Знаючи, що Бежарс живить деяку схильність до Сюзанні, він велить їй “задобрювати його, ні в чому йому не відмовляти” і доповідати про кожного його кроці. Щоб збільшити довіру Бежарс до Сюзанні, Фігаро з дружиною розігрують при ньому сцену лютої сварки.

На чому ж будуються плани нового Тартюфа і які перешкоди до їх здійснення? Головна перешкода – це любов. Граф до цих пір любить свою дружину, Розин, і вона до цих пір має на нього вплив. А Леон і Флорестіна люблять один одного, і графиня заохочує цю прихильність. Значить, потрібно видалити графиню, остаточно посварився з нею чоловіка, і зробити неможливим шлюб Леона і Флорестіни, причому так, щоб усе відбулося, як би без участі Бежарс. Граф підозрює, що графиня, яка завжди “мала славу за жінку високоморальну, ревнітельніцу благочестя і користувалася тому загальною повагою”, двадцять років тому змінила йому з колишнім пажем графа Леоном Асторга на прізвисько Керубіно, який “мав зухвалість полюбити графиню”. Ревниві підозри графа засновані на тому, що коли він було призначено віце-королем до Мексики, дружина вирішила провести три роки його відсутності в зубожілому замку Асторга і через дев’ять або десять місяців після від’їзду графа привела на світ хлопчика. У той же рік Керубіно загинув на війні. Леон дуже схожий на Керубіно до того ж у всьому перевершує загиблого спадкоємця: він “зразок для своїх однолітків, він користується загальною повагою”, його ні в чому не можна дорікнути. Ревнощі до минулого і ненависть до Леона спалахнули в душі графа по смерті старшого сина, тому що тепер Леон став спадкоємцем його імені та стану. Він упевнений, що Леон не його син, але у нього немає ніяких доказів зради дружини. Він вирішує таємно замінити свій портрет на браслеті графині портретом Керубіно і подивитися, як сприйме це графиня. Але Бежарс своєму розпорядженні набагато більш переконливими доказами. Це листи Керубіно (Бежарс служив з них в одному полку) до графині. Бежарс сам передавав їй ці листи і безліч разів читав їх разом з графинею. Вони зберігаються в скриньці з потайним дном, який він сам замовляв для графині, разом з коштовностями. На прохання Бежарс Сюзанна, пам’ятаючи повеління Фігаро ні в чому йому не відмовляти, приносить скриньку. Коли граф замінює один браслет на інший, Бежарс, прикидаючись, що хоче перешкодити цьому, як би випадково відкриває потаємне відділення, і граф бачить листи.

Тепер докази зради у нього в руках. “Ах, зрадлива Розіна! Адже, незважаючи на всю мою легковажність, я до неї однієї годував… “- вигукує граф. У нього залишається один лист, а решту він просить Бежарс покласти на місце. Залишившись один, граф читає лист Розіни до Керубіно і відповідь пажа на зворотному боці. Він розуміє, що будучи не в силах впоратися з шаленою пристрастю, юний паж опанував графинею насильно, що графиня тяжко кається в мимовільному злочин і що її поведінка більше не бачитися з нею змусило нещасного Керубіно шукати смерті в бою. Останні рядки відповіді пажа писані кров’ю і розмиті сльозами. “Ні, це не лиходії, не чудовиська – це всього лише нещасні божевільні”, – з болем визнає граф, але не змінює рішення видати Флорестіну за відданого друга Бежарс, давши за нею величезне придане. Отже, перша частина плану Бежарс виконана, і він тут же приступає до виконання другої. Залишившись наодинці з Флорестіной – радісною, тільки що привітав коханого з днем ангела, повною надій на щастя, – він оголошує їй, що граф – її батько, а Леон – брат.

У бурхливому поясненні з Леоном, який, дізнавшись від Фігаро, що Флорестіна обіцяна графом Бежарс, готовий схопитися за шпагу, Бежарс, розігруючи ображена гідність, відкриває йому ту ж “таємницю”. Невразливий лицемір так чудово грає свою звичайну роль дбайливця про загальне благо, що Леон зі сльозами каяття та подяки кидається йому на шию і дає обіцянку не розголошувати “фатальний таємниці”. А Бежарс наводить графа на прекрасну думку: дати в провідники Леону, який має відбути на Мальту, Фігаро. Він мріє позбутися від Фігаро, тому що “ця хитра бестія” варто йому поперек дороги.

Тепер залишається графиня, яка повинна не тільки змиритися з одруженням Бежарс на Флорестіне, але й умовити дівчину на цей шлюб. Графиня, яка звикла бачити в Бежарс вірного друга, скаржиться на жорстокість чоловіка по відношенню до сина. Двадцять років вона провела “в сльозах і покаяння”, а тепер і син страждає за скоєний нею гріх. Бежарс запевняє графиню, що таємниця народження Леона невідома її чоловікові, що він так похмурий і бажає видалити сина тільки тому, що бачить, як розцвітає любов, яку він не може благословити, бо Флорестіна його дочка. Графиня на колінах дякує Богові за неждану милість. Тепер їй є що пробачити чоловікові, Флорестіна стає їй ще дорожче, а її шлюб з Бежарс представляється найкращим виходом. Бежарс змушує графиню спалити листи Керубіно, щоб вона не помітила зникнення одного з них, при цьому він примудряється так пояснити те, що відбувається графу, яка застала їх з графинею за цим дивним заняттям (його привів Фігаро, попереджений Розіною), що виглядає втіленням благородства та відданості, і відразу слідом за цим як би ненароком натякає графу, що у Франції люди розлучаються.

Як він торжествує, залишившись на самоті! Йому здається, що він вже “наполовину граф Альмавіва”. Але необхідний ще один крок. Негідник боїться, що граф надто ще схильний до впливу дружини, щоб розпорядитися станом, як хотілося б Бежарс. Щоб видалити графиню, потрібно скоріше спровокувати великий скандал, тим більше що граф, захоплений “душевним величчю”, з яким графиня прийняла звістку про шлюб Флорестіни і Бежарс, схильний до примирення з дружиною. Бежарс підбиває Леона просити матір заступитися за нього перед батьком. Флорестіна зовсім не хоче виходити заміж за Бежарс, але готова пожертвувати собою для блага “брата”. Леон змирився з думкою про те, що Флорестіна для нього втрачена, і намагається любити її братньою любов’ю, але не змирився з несправедливістю, яку виявляє до нього батько.

Як і очікував Бежарс, графиня з любові до сина заводить розмову з чоловіком, а той у гніві дорікає її в зраді, показує лист, який вона вважала спаленим, і згадує про браслеті зі своїм портретом. Графиня знаходиться в стані настільки повного душевного сум’яття, що, коли вона бачить портрет Керубіно, їй здається, що мертвий співучасник гріха прийшов за нею з того світу, і вона несамовито закликає смерть, звинувачуючи себе у злочині проти чоловіка і сина. Граф гірко кається у своїй жорстокості, а Леон, який чув усю розмову, кидається до матері і говорить, що йому не потрібно ні титулів, ні стану, він хоче разом з нею покинути будинок графа Граф у відчаї утримує Розин, відбувається бурхлива сцена, в ході якої з’ясовується, що Бежарс обманював всіх.

Головний доказ його мерзенних злодіянь перебуває в руках Фігаро. Без праці обхитрив придуркуватого слугу Бежарс, Вільгельма, Фігаро змусив його відкрити, через кого йде листування Бежарс. Кілька луїдорів слузі, що відає поштою, щоб розкривав листи, написані почерком Оноре-Тартюфа, і кругленька сума за сам лист. Зате цей документ повністю викриває негідника. Відбувається загальне примирення, всі укладають один одного в обійми. “Обидва вони – наші діти!” – Захоплено проголошує граф, вказуючи на Леона і Флорестіну.

Коли з’являється Бежарс, Фігаро, заодно зумів врятувати від шахрая все хазяйські гроші, викриває його. Потім він оголошує, що Флорестіну і Леона “і за народженням і за законом не можна вважати родичами”, а розчулений граф закликає домочадців “прощати один одному помилки і колишні слабкості”.


Якість програм для дітей стаття.
Злочинна мати (переказ)