Жіноча доля в романі Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”
Багато хто з українських прозаїків і поетів (Т. Шевченко, Марко Вовчок, І. Нечуй-Левицький та ін.) присвятили свої твори показу жіночої долі. Усі героїні творів знають, що таке важка виснажлива праця, безправ’я, жебрацьке існування та злидні, і дуже рідко – що таке щастя.
Яскраво представлена ця тема в романі Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”, де письменник змалював цілу галерею жіночих образів: Мотря, Галя, Христя, бабуся Оришка. Життя кожної з них трагічне.
Особливо пестить автор теплими словами Мотрю. Це працьовита
Життя старенької Оришки, матері Мотрі, минуло також у злиднях, тяжкій праці та кріпацтві. Вона живе турботами про внука, уболіваннями за долю доньки, як може підтримує їх. Вона знала дуже багато казок, які розповідала Чіпці, бавила його й дуже любила. І малий Чіпка любив бабусю більше за матір, адже вона його ніколи не била й не сварила, була чесною, тихою та лагідною. Тому смерть старенької стала для хлопця великим горем і першою найбільшою втратою в його житті. Була Оришка для хлопця ніби янгол-охоронець, що захищав його від зла та лиха.
Трагічно склалася й доля дружини Чіпки – Галі. На початку твору, під час її першої зустрічі з хлопцем, ми бачимо “польову царівну”: “веселі очі”, усміхнене “свіже молоде личко”, “невеличка, метка й жвава”. Виростили й випестили її батьки, ні в чому не було їй відмови. Але розумній і чесній дівчині не до вподоби розбишацькі гульбища в рідній хаті, злочини батьків, тому, зустрівши Чіпку, вона сподівається на тихе сімейне щастя й робить усе можливе, аби відвернути його з цього шляху й повернути до чесного хліборобського життя. Галя полюбила Мотрю, потоваришувала з Христею, яка каже про неї: “Уже що багата та вродлива, а привітна та ввічлива до кожного”. Галя до нестями любить дітей, хоч і не своїх. Усе було в неї для того, щоб бути щасливою: коханий чоловік, добра свекруха, яка стала їй матір’ю, гарна подруга, своє господарство. Але доля вирішила інакше. Чіпка в пошуках правди заходить занадто далеко – стає вбивцею. Галя не витримує цього й накладає на себе руки.
Христя – дружина Грицька – виростала сиротою, постійно в наймах, але була вона “весела, моторна й робоча дівчина”. Вона стала гарною дружиною та доброю хазяйкою. Маючи добре серце й чутливу душу, дівчина дуже добре зрозуміла Чіпку, зрозуміла, який він є насправді. Його слова про правду глибоко запали їй у серце, розхвилювали її душу. Тому іноді Христя зовсім не розуміє вчинків чоловіка, який живе за принципом: “Своя сорочка до тіла ближча “. Христя, так само як і Галя, тяжко переживає за долю Чіпки. А після його арешту та самогубства Галі забирає Мотрю до себе й доглядає її аж до смерті.
Отже, хоча героїні твору Панаса Мирного дуже різні, але всі вони добрі, чесні, працьовиті, прагнуть жити чесно, сподіваються на краще, але автор довів, що в тогочасних умовах життя їх не могло скластися щасливо.