Як я розумію образ П’єра Безухова у романі Л. Н. Толстого “Війна і мир”

Одним з улюблених персонажів Льва Миколайовича Толстого у романі “Війна і мир” є П’єр Безухов. П’єр, яким бачить його читач, людина розумний, добрий. Проте, в цьому герої присутні і деякі негативні якості, наприклад, неуважність, відсутність ініціативи. Протягом усього роману П’єр Безухов зайнятий пошуком сенсу життя. свого місця в світі, гармонії з навколишнім. Перша зустріч з П’єром відбувається в салоні мадам Шерер. Перед читачем постає товстий, високого зросту молодий чоловік, якого відрізняє від багатьох присутніх розумний

і дуже спостережливий погляд. П’єр Безухов є суперечливою натурою, оскільки відбувається війна між внутрішнім світом героя роману і його зовнішньою поведінкою. П’єр Безухов любить розваги, проводить багато часу в компанії Анатоля Курагіна, з яким і віддається різним утіхам. Усередині ж П’єра живе абсолютно інша людина, якому імпонують ідеї французької революції, зокрема, загальної рівності і братерства.

Спосіб життя П’єра приводить його до одруження з красунею Елен Курагиной. Але сімейне життя не приносить П’єру щастя, оскільки аморальність Елен і її бідний внутрішній світ не можуть зробити

щасливим Безухова. До герою роману приходить розуміння того, що він сам винен у своїх нещастях. А зробити такий висновок може тільки високоморальна людина. П’єр розуміє, що таке життя не має ніякого сенсу. Такий настрій посилюється після дуелі з Долоховим. Ця дуель, розрив відносин з дружиною змушують П’єра Безухова переосмислити своє життя, зробити спробу змінити її. Слідуючи в Петербург, герой роману намагається знайти відповіді на питання: “… що нічого поганого? що добре? що треба любити, що ненавидіти? для чого жити і що таке я? що таке життя, що смерть? Яка сила керує всім?..”. Наступним важливим кроком у житті П’єра Безухова є прийняття ідей масонства. Ідеї масонства повністю поглинають П’єра, він складає свій проект, основою якого є моральність і бажання допомогти всім оточуючим. Але незабаром Безухов розчаровується в масонстві, оскільки бачить, що більшість членів цього товариства не поділяють його поглядів, його ідей. Вони намагаються знайти вигоду для себе, а високі ідеї нікого не цікавлять. До П’єру знову приходить розчарування в житті, але війна 1812 року докорінно змінює ставлення героя до навколишнього. П’єр за свої власні кошти організовує полк, бере участь в Бородінській битві, хоча герой і не був військовим. Він не може залишатися осторонь від того, що відбувається, оскільки внутрішній світ П’єра бажає бути корисним своєму народові.

Під час війни П’єр Безухов робить багато добрих вчинків: він рятує з палаючого будинку дитини, заступається за беззахисних людей. Бажанням П’єра Безухова є вбивство Наполеона, оскільки П’єр усвідомлює, що Наполеон є винуватців багатьох бід російського народу. Зустріч зі звичайним солдатом, вихідцем з селян – Платоном Каратаєва, є вирішальною у житті героя. Завдяки Платона Каратаєва герой твору зрозумів народну мудрість, зблизився зі звичайними людьми. Всім своїм єством П’єр Безухов розуміє, що людина створена для того, щоб бути щасливим, відчувати спокій і умиротворення. Але, натура П’єра така, що він знову рветься до пошуків. Показовим є суперечка Безухова з Миколою Ростовим, в якому видно ідея героя роману, що складається в моральному оновленні суспільства. П’єру не прийнятна реакція, що настала в країні, він вступає в таємне товариство. Бажанням П’єра Безухова є зробити існуюче суспільство більш справедливим, більш людяним. П’єр знаходить щастя в любові до Наташі Ростової, створює з нею прекрасну родину, де панує спокій і розуміння. П’єр став воістину щасливою людиною, оскільки вмів діяти і був чесною людиною. Чесним по відношенню до себе, чесним по відношенню до оточуючих. Як сказав сам Лев Миколайович Толстой, Для того, щоб бути чесним, необхідно “… рватися, плутатися, битися, помилятися, починати й кидати, і знову починати і знову кидати, і вічно боротися і втрачати. А спокій – душевна підлість “.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Як я розумію образ П’єра Безухова у романі Л. Н. Толстого “Війна і мир”